Madencilik sektörünün önde gelen STK’larının başkanları İstanbul’da bir araya gelerek sektörel durum değerlendirmesi yaptılar. Başkanlar Madencilik Sektöründe izin süreçlerinin hızlanma ve iyileşmesi ile sektörde ciddi bir büyüme ivmesi yakalanacağına inandıklarını vurguladılar.

Madencilik Sektörünü oluşturan STK’lardan TMD Başkanı Ali Emiroğlu, AYSO Başkanı Mehmet Yunus Şahin, ÇAMAD Başkanı Mehmet Naci Tülek, EMİB Başkanı Mevlüt Kaya, İMİB Başkanı Aydın Dinçer, TÜMMER Başkanı Raif Türk’ün bir araya gelerek belirledikleri ana başlıklar şu şekilde sıralandı:

  • Maden İşletmeleri için alınması gereken izinlerin süreçlerindeki ciddi gecikmelerden dolayı çalışma sezonunun kaçırılması,
  • 7061 sayılı yasayla getirilen orman izinleri bedellerindeki  indirimler ile ilgili çıkarılan yönetmeliğin uygulamaya konulmamış olması sebebiyle yüksek bedel ödenmeye devam edilmesi;
  • İzin dosyalarının yeni hükümet sisteminde ele alınmayı beklemesi nedeni ile henüz OGM tarafından sonuçlandırılamaması, seçimler öncesi Bakanlık-Başbakanlık onayına gönderilen izin dosyalarının da onayının henüz gelmemesi.

Başkanlar yaz sezonunun madencilerin en çok üretim, hazırlık ve arama yapabildikleri dönem olmasına rağmen gerekli olan izinler alınamadığı için sahalara girilemediğini ve bu nedenle önümüzdeki dönemlerde yapılacak arama ve üretimlerin de tehlikeye girdiğini vurguladılar. Bu sürecin doğal sonucu olarak üretimle birlikte ihracatta azalmanın devam ettiğini söyleyen Başkanlar, sektörün 2013 ihracat seviyesine hala ulaşamadığının altını çizdiler.

Madencilik Sektörü STK Başkanlarının yaşanan sorunların çözümüne ilişkin önerilerini ve görüşlerini iletmek amacıyla T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’den ve T.C. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’den randevu talep ettikleri öğrenildi.

Önceki İçerikTOBB Türkiye Madencilik Meclisi Kazakistan Devlet Şirketi ‘Tau-Ken Samruk’ ile Bir Araya Geldi
Sonraki İçerikCebeci Agrega Ocakları Maden Bölgesi İlan Edildi