Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın talimatı ile maden denetimleri sil baştan ele alınıyor. Edinilen bilgiye göre Maden Kanunu’nda yapılacak değişiklikle iş kazaları ile gündemden düşmeyen kaçak işletmeler yakın takibe alınırken kaçak maden işletene hapis cezasının yanı sıra 10 yıl da men cezası verilebilecek.

Türkiye Gazetesi’nden Osman Çobanoğlu’nun haberine göre önceki gün TBMM’ye gönderilen Torba Yasa Tasarısı’yla, Maden Kanunu’nda yapılacak köklü değişikliklerle kaçak maden ocağı faaliyetlerinin önüne geçilmesi planlanıyor. Buna göre, ruhsatı olmaksızın maden ocağı açılması, işletilmesi veya faaliyetleri durdurulmuş maden sahasında madencilik faaliyetinde bulunulması fiilleri suç sayılacak. Bu suçu işleyenlere ise 3 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ile 20 bin güne kadar adli para cezası uygulanabilecek. Bu suçtan hüküm giyenler, infazın tamamlanmasından itibaren 10 yıl boyunca madencilik faaliyeti de yapamayacak.

Bakanlık ayrıca, maden sahalarına ilişkin yeni ve güncel bir liste oluşturacak. Bu doğrultuda kaynak veya rezerv içermediği halde Maden İşleri Genel Müdürlüğü (Migem) kayıtlarında ihalelik ruhsat sahası olarak gözüken sahaların sistemden silinebilmesi için çalışma yürütülecek. Bir sahanın ihalesinin iki defa yapılmasına rağmen sahaya müracaat olmaması durumunda sahanın aramalara açık hâle geleceği genel müdürlükçe ilan edilecek. İlan edilen sahaya bir aylık sürede müracaat olması durumunda belirlenen ihale taban bedeli üzerinden ruhsat, ilgilenen kişiye verilebilecek. Müracaatın birden fazla olması durumunda müracaat edenler arasında yeniden ihale düzenlenecek.

Bakanlık, kayıtlarda yaklaşık 100 bin adet ihalelik ruhsat sahası bulunduğunu açıklarken, bunların bir kısmının kaynak ve rezerv içermediği tespitinde bulundu. Bu nedenle madencilik yapılmayacak bu sahaların sistemden silinerek gerçek anlamda madencilik faaliyeti yapılabilecek sahaların ihalelik saha konumuna getirilmesi amaçlanıyor.

Madenciliğe ilişkin bir diğer önemli düzenleme de kamu kurum ve kuruluşlarının işlettiği madenlere işçilik maliyeti desteği verilmesi olacak. Bu amaçla özel hukuk tüzel kişilerinin işlettikleri yer altı maden işletmelerinde olduğu gibi, kamu kurum ve kuruluşlarının iştiraklerinin işlettirdikleri yer altı maden işletmelerine de yapılan düzenlemeler çerçevesinde çalışma saatindeki azalma, ücret artışı ve yıllık izin düzenlemeleri gibi iyileştirmelere bağlı olarak oluşan maliyet artışlarının karşılanması için destekte bulunulacak.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerik3,5 Milyar Tonluk Kömür Rezervi Ekonomiye Kazandırılacak
Sonraki İçerikYer Altı Zenginliğimizin Ortaya Çıkarılması Adına Yapılan Çalışmalar Devam Ediyor