Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü (MAPEG) tarafından yapılan açıklamada, Ulusal Maden Kaynak ve Rezerv Raporlama Komisyonu’nda (UMREK) görev almak için üyelik başvurusu yapılabileceği duyurulurken üye olmak isteyen kişiler için de gerekli şartlar yayınlandı.

Ulusal Maden Kaynak ve Rezerv Raporlama Komisyonu Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin 4. Maddesinin hükümleri çerçevesinde komisyonda görev almak isteyen ve belirtilen şartları sağlayan kişilerin, 7 Eylül 2020 tarihine kadar MAPEG’e müracaat etmeleri vurgulandı.

Belirtilen şartları sağlayan ve komisyonda görev almak isteyen kişilerin, başvuru belgeleriyle beraber başvuru dilekçelerini MAPEG zemin katta bulunan Gelen Evrak birimine teslim etmeleri gerektiği duyuruldu.

Komisyonda görev almak isteyen kişilerin sağlaması gereken şartlar şu şekilde sıralandı:

1- 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 48 inci maddesinin (A) bendinin

a) Türk Vatandaşı olmak,

b) Kamu haklarından mahrum bulunmamak,

c) Devletin güvenliğine, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı olan suçlardan hükümlü bulunmamak, ceza almamak,

d) Askerlikle ilgisi bulunmamak (askerlik hizmetini yapmış veya ertelemiş)

e) Görevini devamlı yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı bulunmamak,

f) Güvenlik soruşturması yapılmış olmak,

gibi (1), (4), (5), (6), (7), (8) numaralı alt bentlerinde belirtilen şartları taşımak.

2- CRIRSCO (Uluslararası Maden Rezerv Raporlama Standartları Komitesi) standart tanımlarına uyumlu Maden Kaynak ve Maden Rezerv Raporu hazırlama aşamasında görev almış, Sertifikalı Yetkin Kişi (QP-CP) veya yetkin kişi olma yeterliliklerine sahip, maden aramacılığı alanında teknik bilgi ve birikimleri üst seviyede olan kişilerden, üniversitelerin mühendislik fakültelerinin maden, jeoloji, jeofizik, harita, metalürji vb. mühendisi mezunlarından olmak.

3- Mesleğinde en az 10 (on) yıllık deneyim sahibi olmak.

4- Mezun olunan bölüme göre bağlı bulunduğu meslek odasında güncel üyelik bulundurmak.

Komisyonda görev almak isteyen kişiler için başvuru belgeleri şu şekilde duyuruldu:

1- Üniversitelerin mühendislik fakültelerinin maden, jeoloji, jeofizik, harita, metalürji mühendisi mezunlarından mesleğinde en az 10 (on) yıllık deneyim sahibi olduğunu gösterir belge (Çalışma belgesi, SGK kayıtları vb.)

2- CV-ÖZGEÇMİŞ (Kimlik/İletişim Bilgileri, Eğitim Bilgileri, İş Deneyimi ve Tecrübeleri, Yapılan Proje ve Çalışmalar, UMREK Hakkında Görüşleri içerir paragraf)

3- Bağlı olunan ilgili meslek odasından alınmış güncel kayıt belgesi

4- Askerlik durum belgesi (e-devletten alınabilir)

5- Adli sicil kaydı (e-devletten alınabilir)

6- Akıl sağlığı yerinde olduğuna ve akıl hastalığı bulunmadığına dair aile hekimi veya hastaneden alınan sağlık raporu

MAPEG tarafından yayınlanan orijinal metne buradan ulaşabilirsiniz.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikMevlüt Kaya: “Covid-19 2020 Hedeflerini Saptırdı”
Sonraki İçerikMadencilik Türkiye Dergisi’nin 89. Sayısı Çıktı