Sektörün önde gelen STK’larından olan Türkiye Mermer Doğal Taş ve Makinaları Üreticileri Birliği (TÜMMER), İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB), Ege Maden İhracatçıları Birliği (EMİB)’nin Yönetim Kurulu Başkanları ve Üyeleri ile TMD Yönetim Kurulu Üyeleri, TÜMMER’in ev sahipliğinde Ankara’da bir araya geldiler.

Sektörün birlikte hareket etmesinin avantajlarının konuşulduğu toplantıya, Eskişehir Milletvekili Emine Nur Günay da katıldı. Sektörün sorunlarının ve çözüm önerilerinin konuşulduğu toplantının açılış konuşmasını TÜMMER Yönetim Kurulu Başkanı Raif Türk yaparken bu ortamın sağlanmasına vesile olan tüm kişi ve kurumlara teşekkürlerini sundu.

Türk’ün ardından toplantının önemi hakkında konuşmasına gerçekleştiren İMİB Yönetim Kuru Başkanı Aydın Dinçer, “Bu tür toplantıları üç ayda bir hatta daha kısa sürelerde bir yapmalıyız. Bugün Ankara’da TÜMMER’in davetlisi olarak yer alıyoruz ancak diğer şehirlerde de bu organizasyonları gerçekleştirmeliyiz. Bugün Ankara’dayız ama ilerleyen zamanlarda İstanbul ve İzmir’de de buluşmalarımız olacaktır. Sektörün önde gelen STK’ları olarak birlikte hareket etmeliyiz. Sorunlarımızı hep beraber ele almalı, birlikte çözüme kavuşturmak adına gerekli mercilere başvurmalıyız. Son zamanlarda birlikte yaptığımız çalışmalarda da birlikte hareket etmenin gücünü gördük.” dedi.

Dinçer, İMİB olarak hukuk danışmanlığı konusunda destek aldıklarını belirtirken kendilerinin danışmalarının aynı zamanda sektörün de danışmanı olduğunun altını çizdi. Dinçer, gerçekleştirdiği teşekkür konuşmasından sonra sözü, EMİB Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya’ya verdi.

Kaya gerçekleştirdiği konuşmada kurumların hafızası olması gerektiğine vurgu yaparak, “Ben diyen değil biz diyen kişilerin” kurumların başına geçmesi gerektiğinin, son zamanlarda yapılan işlerde de görüldüğü üzere birlikte hareket etmenin sektörü daha güçlü hale getirdiğinin altını çizdi.

Kaya, gerçekleştirilen (İMİB) seçimin ardından sektörle bütünleştikleri için İMİB Başkanı Aydın Dinçer’e teşekkürlerini sunarken toplantıda yer alan STK’ların ekonomik anlamda da güçlerini birleştirerek, yurtdışında Türk doğal taşının tanıtımında daha fazla katkı sunabileceklerini vurguladı.

Toplantının yapılmasındaki ana amaçlarından birisine de vurgu yapan Kaya, her STK’dan birkaç kişinin bir araya gelmesiyle oluşturulacak komitenin bağları daha da güçlendireceğini sözlerine ekledi.

Açılış konuşmalarının ardından üyelerin de dahil olduğu tartışma ve soru/cevap bölümüne geçilirken komitelerin oluşturulması konusunda fikir birliğine varıldı. Komitede yer alacak kişilerin belirlenmesi çalışması ise yakın zamanda seçime girecek STK’ların, yeni yönetimlerinin belirlenmesinden sonraya bırakıldı.

Eskişehir Milletvekili Emine Nur Günay’da toplantıda yaptığı konuşmada madencilerle bir süredir iletişim halinde olduğunu vurgularken sektörün sorunlarını üyelerden dinleme fırsatı buldu. Günay’a aktarılan konuların başında doğal taş sektöründe bir süredir konuşulan “Doğal taşların blok satılmaması, levha olarak satılması” söyleminin işin doğasına aykırı olduğunu anlatan üreticiler, mermer sektörü içerisinde uç ürün kavramının olmadığını ve ürünlerin ihtiyaca ve talebe göre gerçekleştiğini önemle vurguladılar. Sektör temsilcileri bazı ülkelerin özellikle sadece blok alım yaptığını, bu ülkelere örneğin sadece levha satılmak istendiğinde müşterinin kesinlikle başka blok satıcısı ülkelere yöneleceğini aktarırken, sektördeki ihracatın blok ve işlenmiş ürün ihracatı olarak ikiye ayrıldığını, her iki kategorinin de vazgeçilmez olduğunu, blok satışı olmazsa ihracatın gerileyebileceğini belirttiler.

Firmaların ciddi maliyetlerle de karşı karşıya kaldığını aktaran üreticiler, gerçekleştirdikleri çalışmaların zorlu bir süreç olduğunu, bunun göz ardı edilmemesi gerektiğinin altını çizdiler. Üreticiler ayrıca ülke olarak dünya ile barışmamız gerektiğini de vurgularlarken bunun sıkıntılarını, gerçekleştirdikleri ihracat çalışmalarında yaşayarak gördüklerini de sözlerine eklediler.

Madencilerin sıkıntılarını tek tek dinleyen Milletvekili Günay, maden üretiminin zorluğunu bildiklerini, yaşanan sıkıntıların çözümü konusunda hükümet olarak gerekli çalışmaları yaptıklarını ve yapmaya devam edeceklerini belirttiler.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikMİGEM Ev Sahipliğinde Düzenlenen “Güvenli Madencilik Kültürü Paneli”nde Ortak Görüş “Önce İnsan” Oldu
Sonraki İçerikAfyonkarahisar’da Satılık Linyit Sahası – Maden Sahaları Tanıtım Bülteni 21. Sayısı Çıktı