Moritanya Enerji Bakanı Abdusselam Vild Muhammed Salih, Türk girişimcilere yatırım çağrısında bulundu. Yatırımcıları ülkesine davet eden Salih, ülkedeki maden kaynaklarını satışa sunduklarını duyurdu.

Dünya Gazetesi’nde yer alan habere göre Enerji Bakanı Salih, LNG, maden ve mineraller için hedef pazarlarının Avrupa olduğunu söyleyerek, bu alanda çalışmak isteyen Türk yatırımcıları ülkesine davet etti.

Türk yatırımcıların Moritanya’yı tanıdıklarını, politik olarak ilişkilerin harika düzeyde olduğunu dile getiren Salih, “Türkiye ile Moritanya arasında karşılıklı gelişen ilişkiler söz konusu. Şu anda Türk şirketlerine bir miktar demir madenimizi satıyoruz. Bu şirketler Cezayir merkezli ama gene de bizden alıyorlar. Bence daha birçok alanda hatırı sayılır yatırım potansiyeli var. Türkiye’nin bizden daha fazla demir çelik ithal etmeye devam edeceğini öngörüyorum.” şeklinde konuştu.

Altın ve fosfat madenciliğinde modern yöntemler kullanan şirketlerin Moritanya’da faaliyet göstermesiyle üretimin artacağını öngördüklerini anlatan Moritanyalı yetkililer, bu sektörlerde de Türk şirketlerinden yatırım beklediklerini sözlerine ekledi.

Son yıllarda madencilik faaliyetlerine önem verilmeye başlanan ülkede özellikle altın madenleri son dönemde öne çıkıyor ve Türk firmalarının bu alanda da yatırımları bulunuyor.

Atlas Okyanusu açıklarında keşfedilen yeni rezervler de ülkenin kaderini değiştirirken, sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) projeleri de tüm hızıyla sürüyor.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikZonguldak Gelik İşletmesi’nde Yeni Panoda Üretime Başlandı
Sonraki İçerikMaden Sektörü Görünümü (2022 Yılı İlk 10 Ay)