Madencilik Türkiye Dergisi tarafından MTA Genel Müdürü Cengiz Erdem ile gerçekleştirilen söyleşide yer alan bilgilere göre MTA tarafından 2017-2018 döneminde gerçekleştirilen toplam 2,5 milyon metrelik sondajlı maden arama çalışmalarında 102 sahada yeni maden kaynakları keşfedildi.

Söyleşide; son iki yıldaki maden sondaj çalışmaları kapsamında Manisa, İzmir, Balıkesir, Ordu, Trabzon, Gümüşhane, Artvin, Niğde, Kastamonu, Erzurum, Ankara, Kırıkkale, Kayseri, Kırklareli, Burdur, Eskişehir, Malatya, Kahramanmaraş, Afyon, Çankırı ve Bursa illerinde çeşitli özelliklerde altın, bakır, kurşun-çinko, demir, krom, tenardit, bentonit, huntit, feldispat, grafit, Nadir Toprak Elementleri (NTE) ve uranyum-niyobiyum sahaları ortaya çıkarıldığı; Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, İstanbul, Muş, Afyon, Çorum, Amasya, Ankara, Eskişehir, Konya, Elazığ, Nevşehir, Manisa ve Bolu illerinde de değişik kalori ve tenörlerde kömür, uranyum, bitümlü şeyl sahalarıyla beraber jeotermal kaynaklar tespit edildiği belirtildi.

Tespit edilen madenlerin kaynak bazında bilgilerini de paylaşan Erdem 3,3 milyar ton 2000 ile 3500 arasında değişen kaloriye sahip kömür, 1,5 milyar ton tenardit, 190 milyon ton bentonit, 265 ton metal altın, 500.000 ton metal bakır, 4 milyon ton metal kurşun-çinko, 35.000 ton metal Nadir Toprak Elementleri ve 2000 ton uranyum kaynağı tespit edildiğini açıkladı.

Şu ana kadar tespit edilen kaynakların 200 milyar doların üzerinde değere sahip olduğunu da belirten MTA Genel Müdürü Cengiz Erdem bu sahalarda çalışmaların süreceğini aktardı.

MTA Genel Müdürü Cengiz Erdem ile gerçekleştirilen söyleşinin tamamını Madencilik Türkiye Dergisi’nin Mart 2019 tarihli 77. sayısında okuyabilirsiniz. Madencilik Türkiye Dergisine abonelik için: www.mtmagaza.com

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikMaden Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Yürürlüğe Girdi
Sonraki İçerikMadencilik Türkiye Dergisi’nin 77. Sayısı Çıktı