T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı MTA Uluslararası Madencilik A.Ş., (MTAIC) Türkiye’de iştiraki de bulunan Kanada merkezli CVMR Corporation (CVMR) ile ortak girişimde bulunmak üzere Mutabakat Zaptı imzaladıklarını duyurdu. Anlaşma kapsamında CVMR, buhar metalurji teknolojisinin lisansını MTAIC’ye verecek ve MTAIC ile altın ve gümüş de dahil olmak üzere çeşitli kritik metalleri uluslararası düzeyde geliştirmek, çıkarmak ve rafine etmek için birlikte çalışacak.

CVMR kısaltması “Chemical Vapour Metal Refining” yani “Kimyasal Gazlaştırma Metal Rafinasyonu” anlamına gelmektedir. Şirketin kullandığı teknoloji 130 yıl öncesinde gerçekleştirilen kimyasal çalışmalara dayanmakta olan bir teknolojidir. Ancak CVMR’nin kullandığı sistem ve geliştirilmiş teknolojileri yeni ve patentleri alınmış yöntemlere dayanmaktadır. CVMR çeşitli metalleri çok düşük basınçta ve nispeten düşük sıcaklıklarda kimyasal olarak rafine etmektedir. Bu tesiste son kullanıcı için metal tozları ve istenildiğinde ek bir tesis ile doğrudan metal parçalar üretilebilmektedir.

Proseste normal eritme işlemlerinde yapıldığı gibi metaller eritilmez, asit kullanılmaz, bu nedenle artıkları tamamen zararsızdır, tesisleri çevreye tamamen nötrdür, hava, su veya toprak kirliliği yaratmaz.

Detaylar için: https://www.cvmr.ca/

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikMehmet Yılmaz: “Ülkemizin Altın Üretimini 100 Tona Çıkarmayı Hedefliyoruz”
Sonraki İçerikÜlkemizde ve Dünyada Bakırın Güncel Görünümü