Pragma AŞ iştiraki Muratdere Madencilik, “Marka Şehir” olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Bilecik’te Türkiye’nin en önemli Bakır-Molibden madeni ve flotasyon tesisi yatırımlarından birini hayata geçirmek üzere çalışmalarını sürdürüyor.

Bilecik’in Bozüyük ilçesi Muratdere köyü mevkiinde bulunan ve 90’lı yıllarda madenciliğin ülkemizdeki öncü kuruluşu MTA tarafından çalışmalar yürütülen maden sahasında 2000’li yıllarda yabancı bir şirket tarafından geliştirme çalışmalarına devam edilmiş, 2012 yılında yüzde 100 yerli sermayeli Pragma Kurumsal Finansman AŞ tarafından milli sermayeye kazandırılarak yatırımlara başlanmıştı.

Satın almanın ardından sahada uluslararası standartlarda, tüm resmi izinleri alınarak, çevresel konulara azami önem gösterilerek, bölge halkı ve resmi kurumlarla tam bir uyum içerisinde sondaj ve ileri mühendislik çalışmaları günümüze kadar sürdürüldü. Yapılan çalışmalarla birlikte söz konusu ruhsat sahası içerisinde ortalama tenörleri yüzde 0,52 Cu (Bakır), 125 ppm Mo (Molibden) olan 16 milyon ton cevher rezervi belirlendi ve bu rezervin ekonomiye kazandırılması için kapsamlı bir yatırım projesi hazırlandı.

Pragma AŞ ortaklarından Ömer Bilhan’ın Madencilik Türkiye dergisine verdiği bilgilere göre proje kapsamında açık ocak işletmeciliği ile yılda ortalama 1,6 milyon ton bakır-molibden cevherinin çıkarılması planlanıyor. Cevher, sahada inşa edilecek modern ve son teknolojiye sahip flotasyon (yüzdürme) tesisinde zenginleştirilecek ve bakır-molibden konsantresi elde edilecek.

Yatırım bedelinin 210 milyon TL, tahmini işletme harcamasının 680 milyon TL olması hedeflenen işletmede konsantre bakır ve molibden ihracatından 1,9 milyar TL (500 milyon USD) gelir elde edilmesi ve projeden ülke ekonomisine asgari 3,2 milyar TL katkı sağlanması bekleniyor.

Proje ile ilgili daha detaylı bilgileri Madencilik Türkiye dergisinin 15 Nisan 2018 çıkışlı 70. sayısında yer alan Bakır Madenciliği dosya konusu kapsamında okuyabilirsiniz.

Muratdere Madencilik Hakkında: Merkezi İstanbul’da bulunan yüzde 100 yerli sermayeli Pragma Kurumsal Finansman AŞ’nin bir iştirakidir. Birleşme ve satın almalar, ortaklıklar, finansman temini, özelleştirmeler gibi alanlarda yerli ve yabancı firmalara yatırım bankacılığı hizmetleri veren Pragma, son 12 yılda yaptığı 80 satın alma işlemi ile Türkiye’ye 6 milyar USD tutarında doğrudan yabancı sermaye girişi sağlamıştır. Pragma, madencilik ve yatırım bankacılığı işlerine ek olarak ağır sanayi sektöründe de faaliyet göstermektedir. Şirketin ağır sanayi alanındaki iştiraki olan Hisar Çelik Döküm AŞ yaklaşık 400 kişiye istihdam sağlarken tamamen ihracata yönelik faaliyet göstermektedir.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikEnerji Bakanlığı Kömür Gazlaştırma Çalışmalarıyla İlgili Son Bilgileri Paylaştı
Sonraki İçerikSenegal ile Madencilik Alanında Anlaşma İmzalandı