TÜMAD Madencilik tarafından yapımı üstlenilen, 14 Ocak 2022 tarihinde T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve T.C. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer tarafından açılışı yapılan, ülkemizde bir ilk olan Nurettin Çarmıklı Madencilik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde ilk dersi Bakan Fatih Dönmez verdi.

Açılışın ardından öğrencilerle bir araya gelen Dönmez, Türkiye’de ilk defa açılan tematik Madencilik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni tercih edip geldikleri için öğrencilere teşekkür etti. Dönmez sözlerini şöyle sürdürdü: “Bugün okulumuzun resmi açılışını yaptık. Gezip gördüm ki dört dörtlük bir okul olmuş. İnşallah sizler de burada eğitiminizi tamamladıktan sonra iş hayatına atılmış olacaksınız. Sınıflar ilerledikçe mesleki alanda daha çok ders görmeye başlayacak, mesleki birikiminizi de arttırmış olacaksınız.”

Madencilikte en temel kuralın önce güvenlik olduğunu belirten Dönmez, “İnsanlarda şöyle bir algı da var: Madencilik denildiğinde taş toprak ile uğraşıyorlar deniyor. Biz de bakınca sıradan taş toprak gibi görüyoruz ama aslında o taşın toprağın içerisinde bir cevher gizli. Sizlerin işi bu cevheri ortaya çıkarmak.” şeklinde konuştu.

Sanayinin hammaddesinin madencilik sektörü sayesinde elde edildiğine vurgu yapan Dönmez öğrencilere, “Kullandığımız günlük eşyalardan, içerisinde yaşadığımız binalardan tutun da birçok alanda, sanayi hammaddesi sizin el emeğinizin ürünü olacak.” dedi.

Madenciliğin çevre ile uyumlu yapılması gerektiğinin altını çizen Dönmez, bu önemli uygulamaların modern madenciliğin olmazsa olmazları arasında yer aldığını belirtti. Dönmez, öğretmenlerle yaptığı görüşmede de Nurettin Çarmıklı Madencilik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde eğitim gören kız öğrencilerin fazla olmasından dolayı da memnuniyetini dile getirdi.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikPasofino Gold, Esan’dan Stratejik Yatırım Aldı
Sonraki İçerikÖksüt Madeni’nde 2021’de 111.703 Ons Altın Üretildi