İzmir’in Kınık ilçesinde yer alan Fina Enerji ile Polat Madencilik ortaklığındaki Polyak Eynez yer altı kömür işletmesinde üretim için son aşamaya gelindi. Şirket yetkililerinin sosyal medya hesaplarında yaptıkları paylaşımlarda 3600 metre uzunluğa sahip desandre açma işleminin tamamlanarak 857,5 metre derinlikteki servis kuyusu ile bağlantısının sağlandığı, böylece işletmede kömür üretimi konusunda sona yaklaşıldığı belirtildi.

Nihai bölgeye ulaşmak için galeri açma makinesi kullanılan proje, TH34 demir bağ, halat saplama, püskürtme beton, taban sarması ve taban betonu gibi tahkimat bileşenlerinin tamamının bir arada kullanıldığı, ülkemizin en derin linyit maden ocağı olma özelliğini taşıyor.

Tam mekanize metot ile üretim yapılacak işletmenin yıllık 5 milyon ton kömür üretim kapasitesine sahip olması bekleniyor.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikAfyonkarahisarlı Maden İhracatçıları Ödüllerine Kavuştu
Sonraki İçerikDünya Madencileri Fuarizmir’de Buluşacak