İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi Maden Mühendisliği Bölümü’nde uzun yıllar öğretim üyeliği yapıp binlerce öğrenci yetiştiren ve televizyonlarda gerçekleştirdiği programlarla kamuoyunun yakından tanıdığı Prof. Dr. Orhan Kural 23 Aralık 2020 Çarşamba günü vefat etti.

28 Kasım 2020 tarihinden bu yana hastanede Covid-19 tedavisi gören Kural’ın, 9 Aralık tarihinden bu yana da yoğun bakım ünitesinde tedavisi sürdürülüyordu.

Orhan Kural Kimdir?

Orhan Kural, 1950 yılında İstanbul’da doğdu. Ortaöğrenimini Kadıköy Maarif Koleji’nde tamamlayan Kural, 1972’de İTÜ Maden Fakültesi’ni bitirdi. Mayıs 1973’te burslu okuduğu New York Columbia Üniversitesi’nden Maden Yüksek Mühendisi, Eylül 1978’de ise “Doktor” unvanı aldı.

İTÜ’de son dokuz yılı bölüm başkanı olmak üzere tam 44 yıl hizmet verdi.

Biri İngilizce olmak üzere, kömürle ilgili üç kitabın editörlüğünü yaptı. Kural, farklı ülkeleri tanıttığı 17 gezi kitabı ve Bu Kitap Başka adlı bir de anı kitabı hazırladı. Kural, Matematik kitabını 2004 yılında yayınladı. Türkiye’nin değişik yerlerinde ve yurt dışında 42 kişisel fotoğraf sergisi açtı. Ayrıca ilk ve orta dereceli okullar, üniversiteler, valilikler, belediyeler, sanayi kuruluşları, silahlı kuvvetler, polis meslek yüksekokulları, yurtlar, huzurevleri, hastaneler, halk eğitim merkezleri, müftülükler, siyasi parti merkezleri, değişik derneklerde ve halka açık yerlerde 81 ilimizde ve ayrıca 60’a yakın ülkede yaşadığımız dünyanın sahiplenilmesi adına, bir dünya rekoru olduğuna inandığımız 6000’e yakın konferans verdi.

Ona yakın gazete ve dergide köşe ile gezi yazıları, makaleleri yayımlanmaktadır. On altı yıldır değişik kanallarda radyo ve televizyon programları hazırlayıp sunan Kural, son 7 yıldır

BlombergHT Televizyonu’nda Şebnem Schaefer ile “Lütfen +1” programını 7 yıldır sunmaktadır.

İngilizce, Almanca ve İtalyanca bilen Kural, Birleşmiş Milletlere kayıtlı 193 ülkeyi gezmiş ve Nomadmania Sitesinde, dünyanın en gezgin 50 insanı arasındadır.

Türkiye Gezginler (Kulübü) Derneği Kurucu Başkanlığı görevini yürüten Kural, 2003’te Benin Fahri Konsolusluğu’na, 2013 yılındada Vanuatu Fahri Konsolosluk Yardımcılığına atandı. Sarıay Derneği Başkanı, İstanbul Aydın Üniversitesi öğretim üyesi ve Esenyurt Üniversitesi öğretim görevlisidir.

Bine yakın ödül ve plaket sahibi olan Orhan Kural’a. 2014 yılında Cotonou’da “Benin Cumhuriyeti Devlet Nişanı” takdim edildi.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikGübretaş Genel Müdürü Fahrettin Poyraz: “Söğüt Altın Sahasında İki Yıl İçerisinde Üretime Geçmeyi Hedefliyoruz”
Sonraki İçerikATO Başkanı Gürsel Baran: “Madencilik Sektörü Ülke Kalkınması İçin Kritik Önemdedir”