Türkiye sanayi üretimi 2017 yılında madencilik ve taş ocakçılığının önemli desteğiyle yüzde 8,7 oranında yükseldi.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre, 2017 yılında madencilik ve taş ocakçılığı sektörü üretimi, önceki yılın sonuna göre yüzde 14, imalat sanayi sektörü üretimi yüzde 8,9 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü üretimi de yüzde 5,7 arttı.

TÜİK verilerine göre, sanayi üretimi geçen Aralık’ta aylık bazda yüzde 0,9 arttı. Bu dönemde madencilik ve taş ocakçılığı sektörü üretimi bir önceki aya göre yüzde 2,6 ve imalat sanayi sektörü üretimi yüzde 1,2 artarken, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü üretimi yüzde 1,1 azaldı.

Buna karşılık, sanayi üretimi 2017 yılı dördüncü çeyreğinde 2016 yılının aynı çeyreğine göre 7,8 ve bir önceki çeyreğe göre de yüzde 1,7 artış gösterdi.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikYer Altı Zenginliğimizin Ortaya Çıkarılması Adına Yapılan Çalışmalar Devam Ediyor
Sonraki İçerikUMREK Üye Atamaları Gerçekleştirildi