Agrega Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Şevket Koruç, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un inşaat sektörü temsilcileriyle gerçekleştirdiği toplantıyı Bloomberg HT’de değerlendirdi.

Betonun yüzde 80’inin, asfaltın yüzde 90’ının ve bu durumda inşaat sektörünün olmazsa olmaz ürünlerinden bir tanesinin agrega olduğunu dile getiren Koruç, her deprem sonrasında olduğu gibi yapılardaki çelik ve beton yapısının bu depremde de en çok konuşulan konuların başında geldiğini belirtti. Dolayısıyla agreganın kalitesi için içerisinde yabancı madde içermemesinin son derece önemli olduğuna vurgu yaptı. Koruç, bugün gerçekleştirilen toplantının konusunun deprem bölgesinde yapılacak yeni inşaatlar için kullanılacak agrega tedariği olduğunu ifade etti.

İlk etapta 250 bin konutla ilgili ihalelerin yapılacağını ve yakın zamanda çalışmaların başlayacağını aktaran Koruç, “Deprem bölgesinde kaliteli agrega kaynaklarının varlığı, bu bölgedeki kurulu kapasitelerin yetip yetmeyeceği konularında Sayın Bakanımıza bilgi verdik.” ifadelerini kullandı.

Şu anda bölgede yeterli agrega kapasitesi konusunda sıkıntılı olan iller olduğunu dile getiren Koruç, “Mevcut kapasitelerin arttırılmasına yönelik mevzuat ile ilgili çalışmaların yapılması gerekli. Biz bu konuda atılması gereken adımlar, alınması gereken önlemlerle ilgili Sayın Bakanımıza bilgilendirmelerimizi yaptık. Yine birkaç gün içerinde, kendilerine hazırladığımız raporu ileteceğiz ve bölgedeki üreticilerimizle birlikte koordineli bir şekilde bu malzemenin tedariği konusunda sıkıntı yaşanmaması adına gerekli çalışmaları başlatacağız.” söyleminde bulundu.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikİran’da Demir Cevheri ve Çelik Üretimi
Sonraki İçerikCumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nde Madencilik Sektörünü İlgilendiren Hükümler Yayınlandı