Dünya genelinde salgına dönüşen Covid 19 virüsünün ülkemizdeki yayılımının engellenmesi için alınan önlemler arasında yer alan toplu taşıma araçları ile şehirler arası seyahat kısıtlamasından madencilik sektörünün muaf tutulacağı bildirildi. İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan Genelge’ye göre genellikle şehir merkezlerinden uzakta yer alan maden işletmelerine, kimi zaman komşu şehirlerden servislerle işçilerin taşınması kapsam dışında bırakıldı. Madencilik sektörünü yakından ilgilendiren Genelge’de şu ifadeler yer aldı:

“Fabrika çalışanlarını taşıyan servis araçları, çalışanların ikamet ettikleri yerden başka şehre yolcu taşımaları şehirlerarası seyahat kısıtlamasından muaftır (Örneğin Gebze’de olan bir fabrikanın servislerinin çalışanları İstanbul’dan Gebze’ye ve Gebze’den İstanbul’a taşımaları). İşçi ve çalışan servislerinde de genelgede belirtildiği üzere sosyal mesafe kuralı ve en fazla %50 doluluk oranı kuralına uyması zorunludur.

Bazı şehirlerde şehiriçi yolcu taşımacılığının devamı niteliğinde olan ancak il sınırları geçmesi gereken minibüs taşımacılığı seyahat kısıtlamasından muaftır (Örneğin, Gebze-Harem minibüs hattı gibi). Genelgede belirtilen sosyal mesafe kuralı ve en fazla %50 doluluk oranı kuralına uyması zorunludur.”

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikCumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Türkiye Enerji, Nükleer ve Maden Araştırma Kurumu Kuruldu
Sonraki İçerikTürkiye Taşkömürü Kurumu’nun Tüm İşletmelerinde Üretim Durduruldu