Verusa Holding’in yüzde yüz oranında bağlı ortaklığı Standard Boksit İşletmeleri AŞ uhdesinde bulunan maden sahaları için bir durum değerlendirmesi yapıldı. Şirketin Adana ili Tufanbeyli ilçesinden bulunan IV. Grup maden ruhsatı sınırlarında MTA tarafından geçmiş yıllarda yapılan arama çalışmaları genişletilerek saha için “ÇED Gerekli Değildir” belgesi alındı. Proje kapsamında 2016-2018 yılları arasında detaylı maden arama faaliyetleri yürütüldüğü açıklanırken 16 adet lokasyonda karotlu sondaj yapıldığı belirtildi. Bu sondajlardan elde edilen verilere göre sahada 5,42 milyon ton boksit cevheri rezervi tespit edildi ve ardından 2018 yılı içerisinde şirket tarafından sahanın işletmeye alınmasına karar verildi. Sahanın işletme projesi, Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğüne (MAPEG) sunularak IV. Grup maden işletme ruhsatı alındı.

Şirket, sahadaki hazırlıkların devam ettiğini duyururken 2019 yılı ikinci üç aylık dönemde işletmede üretime geçilmesini hedefliyor. Tufanbeyli boksit sahasından yıllık 500.000 ton cevher üretilmesi planlanıyor.

Şirketin, MAPEG tarafından 2018 yılı Eylül döneminde açılan ihalelerden alınan Antalya-Akseki, Antalya-Alanya, Karaman-Çukurbağ, Kahramanmaraş-Göksun, Konya-Seydişehir boksit sahaları ve Erzincan-Otlukbeli ile Tokat-Niksar bakır sahalarında ise ön arama ruhsat çalışmaları tamamlanarak 2019 yılı içerisinde detaylı arama ve sondaj faaliyetlerine başlandığı aktarıldı.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikAlacer 170,865 Ons ile 2018 Üretim Hedefini Gerçekleştirdi 
Sonraki İçerik2019 Pınargözü Madeni İçin Geçiş Yılı Olacak