2021 yılı Şubat ayına ilişkin dış ticaret, ihracat ve ithalat verileri Ticaret Bakanlığı tarafından açıklandı. Genel ticaret sistemine (GTS) göre ülke ihracatımız Şubat ayında geçen yılın aynı ayına kıyasla %9,6 oranında artarak 16 milyar 12 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Madencilik sektörünün 2021 yılı Şubat ayındaki ihracatı ise geçen yılın aynı dönemine göre %47 artarak 415 milyon 562 bin dolar olarak açıklandı. Bu oranla maden ihracatı genel ihracatın %2,8’ini karşılamış oldu.

Madencilik sektörü ihracatı Şubat ayında 2021 Ocak ayına göre de artış yaşadı. Ocak ayında gerçekleşen ihracat 353 milyon 183 bin dolar olurken Şubat ayında %17,6’lık artış gerçekleşti.

Ticaret Bakanlığı tarafından kamuoyuna yapılan açıklamada; “İşlenmemiş veya yarı işlenmiş altın ithalatı hariç tutulduğunda, Şubat ayı ithalatının bir önceki yılın aynı ayına göre % 12,5 oranında arttığı görülmektedir. Bununla birlikte, işlenmemiş veya yarı işlenmiş altın dış ticareti hariç olarak bakıldığında Şubat ayında ihracatın ithalatı karşılama oranının %86,4 seviyesine çıktığı anlaşılmaktadır.

2020 yılı Mart ayından itibaren tüm dünyayı hem sosyal hem de ekonomik anlamda çok büyük oranda olumsuz etkileyen pandemi nedeniyle dünya ekonomilerinde yaşanan daralmanın olumsuz etkilerinin hem ülkemizin hem de dünya ekonomilerinin normalleşme sürecine girdiği 2020 yılı Haziran ayından itibaren ortadan kalkmaya başladığı görülmektedir. Pandeminin uluslararası ticarette yarattığı daralma sonucu 2020 yılı Nisan ayında 8 milyar 979 milyon dolar olarak gerçekleşen ihracatımız, 2021 yılı Şubat ayında 16 milyar 12 milyon dolar olmuştur. Bu değer ile tüm yılların en yüksek Şubat ayı ihracat değeri gerçekleşmiştir.”

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikAMD Başkanı Mehmet Yılmaz: “2021 Yılında Altın Üretimini 45 Tona Çıkarmayı Hedefliyoruz”
Sonraki İçerikFKK Kauçuk Değirmen Astar ve Lifterbarları