Kömür Üreticileri Derneği (KÖMÜRDER) tarafından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın desteğiyle bu yıl üçüncüsü düzenlenen Temiz Kömür Teknolojileri Çalıştayı ve Fuarı İstanbul’da başladı. Yerli kömür üretiminin en çevreci teknolojilerle nasıl artırılabileceğinin tartışılacağı Çalıştay ve Fuar kapsamında sektörde ki sorunlar ve çözüm önerileri masaya yatırılıyor.

Kömür üretimi ile kömürden elektrik üretiminde aktif rol oynayan özel sektör ve kamu kurumlarının temsilcileri, yurt içi ve yurt dışından uzmanlar, üniversite ve AR-GE kuruluşları, finans uzmanları, madenciler, santral yatırımcıları ile madencilik sektörüne ürün veya hizmet sunan tedarikçiler 3. Temiz Kömür Teknolojileri Çalıştayı ve Fuarı’nda bir araya geldi.

Kömür Üreticileri Derneği Başkanı Gökalp Büyükyıldız gerçekleştirdiği açılış konuşmasında enerjinin  önemine değinirken enerji üretiminde yerli kömür kullanımına özellikle vurgu yaptı. Konuşmasında ülkemizin Milli Maden Politikasına da değinen Büyükyıldız şu cümleleri kullandı: “Kömür üreticileri olarak “Milli Maden Politikasını” desteklediğimizi özellikle belirtiyoruz. Yerli kömür üreticileri olarak devletimizin kömür üretimi konusundaki destekleri için teşekkür ediyoruz.”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Mithat Cansız çalıştayın açılışında yaptığı konuşmada şu açıklamalarda bulundu: “Bu çalıştay kömür sektörüne çok şey katacaktır diye düşünüyorum. Milli enerji ve maden politikası kapsamında öteden beri var gücümüzle çalışıyoruz. Sektöre şeffaflık ve hız getirebilmek için çalışmalar yaptık ve bu çalışmalar hali hazırda devam ediyor. Maden yatırımlarında bürokratik işleri azaltarak yatırımları hızlandırmayı hedefliyoruz.” 

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikUluslararası Bor Sempozyumu Açılış Konuşmalarıyla Başladı
Sonraki İçerikHayat, Hedefleri Sever