Türkiye Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nun Türkiye’nin Ticaret Bakanlığı ve Afrika Birliği Komisyonu ile koordineli olarak düzenlediği 2. Türkiye-Afrika Ekonomi ve İş Forumu, 10 Ekim’de İstanbul’da kamu ve özel sektörden sorumlu kuruluşların katılımıyla gerçekleştirildi.

Zimbabve, Senegal ve Afrika Birliği, forum boyunca Türkiye’deki yetkililerle hem özel hem de kamusal alanlarda ilgili anlaşmalar imzaladılar.

Bu anlaşmalardan birisi de, Senegal Maden ve Jeoloji Bakanlığı ile Tosyalı Holding tarafından imzalanan mutabakat zaptı oldu. İmzalanan anlaşmaya göre Türk şirketi, Batı Afrika ülkesi Senegal’de demir ve çelik yatırımı yapacak.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre Senegal’de gerçekleştirilecek yatırım kapsamında, ilk aşamada, inşaat demiri ve filmaşin üretilmesi planlanıyor. Gerçekleştirilecek üretimin Senegal’in tüm ihtiyaçlarını karşılayacağı tahmin edilirken projenin ilerleyen safhalarında ise Senegal’de üretilen demir cevherini kullanarak son ürün imal edecek bir çelikhane kurulması planlanıyor. Çelikhane devreye aldıktan sonra şirket  bölgedeki ülkelerin çelik talebini de karşılayabilecek kapasiteye ulaşmış olacak.

Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, gerçekleştirilecek proje ile ilgili: “Tesisin yerini belirledikten sonra, yıl sonuna kadar inşaatına başlayacağız.” dedi.

Tosyalı, dünyanın üç kıtasında 20’den fazla tesisle üretim yapan bir grup olduklarına dikkat çekerek demir-çelik alanında bir dünya markası olma hedefiyle çalıştıklarını dile getirdi. Tosyalı sözlerini şu sözlerle tamamladı: “Bu topraklarda doğmuş, büyümüş bir şirket olarak en büyük önceliğimiz ülkemiz ekonomisine katkıda bulunmak, ülkemizle kol kola hak ettiğimiz seviyeye ulaşmak. Yaptığımız tüm yatırımların, attığımız tüm adımların arkasında bu vizyon var. Bu kapsamda, bir dünya markası olma vizyonu ve sektörümüzde dünyanın sayılı üreticilerinden biri olma hedefiyle yolumuza emin adımlarla devam ediyoruz. Senegal Hükümeti ile bir süredir görüşmeleri sürdürüyorduk. Hatta bu proje, geçtiğimiz günlerde Sayın Cumhurbaşkanımızın Senegal ziyaretinde de gündeme gelmişti. Şimdi Sayın Cumhurbaşkanımızın da bizleri cesaretlendirmesiyle bu projeyle ilgili ilk imzaları atmanın gururunu ve mutluluğunu yaşıyoruz.” 

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikMadencilik Türkiye Dergisi’nin 74. Sayısı Çıktı
Sonraki İçerikYMGV’den Eğitim Semineri Duyurusu