Türkiye ve Venezuela, petrol, doğalgaz ve madencilik alanlarında iki ayrı mutabakat zaptı imzaladı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Venezuela’da Devlet Başkanı Nicolas Maduro ile görüştü. Görüşmeye ilişkin sosyal medyadan bir paylaşım yapan Bakan Bayraktar, “Hedefimiz sağlam temeller üzerinde yükselen ilişkilerimizi enerji ve madencilik alanındaki iş birliklerimizle daha da büyütmek olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Görüşmelere ilişkin değerlendirmede bulunan Bakan Bayraktar, “Petrol ve doğal gaz arama, üretim, ticaret ve servis hizmetleri alanlarında geliştirebileceğimiz iş birliklerini değerlendirdik. Madencilik alanında yatırım ve iş birliği olanaklarını ele aldık. Eti Maden, MTA, TPIC gibi şirketlerimizin Venezuela’da faaliyet gösterebileceği alanlara ilişkin istişarede bulunduk.” dedi.

Bayraktar, Venezuela’ya gerçekleştirdiği ziyarette bazı Venezuelalı bazı bakanlar ile de görüşmeler gerçekleştirdi.  Bayraktar, “Petrol ve doğalgaz arama, üretim, ticaret ve servis hizmetleri alanlarında geliştirebileceğimiz iş birliklerini değerlendirmek üzere geldiğimiz Venezuela’nın başkenti Karakas’ta ilk olarak Venezuela Petrol Bakanı Sayın Pedro Rafael Tellechea Ruiz ile bir araya geldik.” ifadesini kullandı. Bayraktar ayrıca Pedro Rafael Tellechea Ruiz ve Ekolojik Madencilik Gelişimi Bakanı William Serantes Pinto ile petrol, doğalgaz ve madencilik alanlarında iki ayrı mutabakat zaptı imzaladıklarını da belirterek, “Attığımız imzaların iki ülke ilişkilerini daha da derinleştirecek sonuçlar doğurmasını temenni ediyorum.” dedi.

Venezuelalı Bakan Ruiz de konuyla ilgili olarak yaptığı değerlendirmede, Bakan Bayraktar ile çeşitli stratejik işbirliği için temaslarında bulunduklarını, petrol ve doğalgaz yatırımları için mevcut fırsatları gözden geçirdiklerini belirtti.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikNe Gerek Var?
Sonraki İçerikMobil Delvac Motor Yağları ile Performansınızı Arttırın!
Volkan Okyay
Yazı İşleri Müdürü - Maden Mühendisi / İş Güvenliği Uzmanı / Madencilik Türkiye Dergisi / Maden Mühendisleri Mesleki Gelişim Derneği Yönetim Kurulu Üyesi