Ordu’nun Ünye ilçesinde yer alan Çiğdem, Üçpınar ve Yeşilkent mahallelerinde maden arama çalışmaları kapsamında sondaj yapmak isteyen şirket çalışanları, bir ay önce köylülerin baskısı sonucu ayrıldıkları bölgeye bu kez jandarmanın desteğiyle geldi. Şirket çalışanları sabah saatlerinde sondaj yapmayı planladıkları bölgeye giderken jandarma da bütün yolları bariyerlerle kapattı.

Sözcü Gazetesi’nde yer alan habere göre sondaj firmasının bölgeye girmesinin ardından harekete geçen yöre halkı, kısa sürede olay yerinde toplanarak sondaj alanına girmek istedi ancak jandarma köylülere izin vermedi.

Jandarmanın salgın nedeniyle eylem yapılamayacağını söylemesi üzerine yöre halkı “Toprağımıza ve doğamıza sahip çıkmaya devam edeceğiz.” diyerek maden sondaj alanına girmeye çalıştı. Jandarma ile yöre halkı arasında zaman zaman tartışmalar yaşanırken jandarma ekipleri köylülerin sondaj alanına girmesine engel oldu. Yöre halkının fındık bahçelerinden geçerek bölgeye ulaşmak istemesi üzerine jandarma ile yöre halkı arasında gerginlik yaşandı.

Olay yerinden ayrılmayan ve sondaj alanına gitmek isteyen köylüleri bir jandarma görevlisi megafonla uyarırken “Bu direnişiniz amacına ulaşamaz. Maden Tetkik ve Arama (MTA) Genel Müdürlüğü’nün ruhsatlı arama izni var. Bu altın araması değil.” diye konuşmasına rağmen tepkiler artarak devam etti. Bölgede gerginliğin devam ettiği belirtiliyor.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.