Vestel Elektronik, Zorlu Holding bünyesine ait Meta Nikel Kobalt Madencilik`in yüzde 50 hissesini toplam 250 milyon dolara satın alacağını duyurdu.

Yapılan açıklamaya göre, söz konusu satın alma işleminin elektrikli araç bataryalarının üretimi açısından stratejik öneme sahip nikel sülfat ve kobalt sülfat bileşiklerinin tedariğini sağlamak amacıyla yapıldığı duyuruldu.

Şirket KAP’a yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Şirketin yeni nesil teknolojilere yatırım yaparak iş kollarını çeşitlendirme ve karlı bir şekilde büyüme stratejisi kapsamında; son dönemde yaptığı satın almalarla batarya üretimi konusunda global bazda önemli oyunculardan biri haline gelen Çinli yatırım şirketi GSR Capital Resources Corporation ve enerji ve elektrikli araç üretimi konularına odaklanan Çinli National Modern Energy Holdings Limited’in birlikte yüzde 50 ortaklıkla ve şirketimizin yüzde 50 ortaklığında, elektrikli araç ve enerji depolama pillerinin üretimine yönelik bir batarya fabrikası yatırımı ile ülkemizin batarya üretimi konusunda Avrupa’nın tedarik üssü haline getirilmesi hedeflenmektedir.

Elektrikli araç bataryalarının üretimi açısından stratejik öneme sahip nikel sülfat ve kobalt sülfat bileşiklerinin tedariğini sağlamak amacıyla, Zorlu Holding AŞ bünyesinde yer alan ve nikel-kobalt madenciliği konusunda faaliyet gösteren Meta Nikel Kobalt Madencilik Sanayi ve Ticaret AŞ’nin sermayesini temsil eden paylardan yüzde 50’sine tekabül eden, her biri 1 TL nominal değerdeki toplam 916.335.000 adet payın tamamının, Ahmet Nazif Zorlu, Olgun Zorlu, Mehmet Emre Zorlu, Selen Zorlu Melik, Meta Madencilik Enerji Turizm Danışmanlık Sanayi ve Ticaret AŞ ve Zorlu Holding AŞ’den Sermaye Piyasası Kurulu tarafından lisanslı Ernst & Young Danışmanlık Şirketi’nin hazırladığı değerleme raporunda bulunan değer aralığı (447,2 milyon ABD Doları ile 572 milyon ABD Doları) dahilinde, Zorlu Grubu’nun 25.02.2018 tarihinde söz konusu Çinli şirketlerle Meta Nikel Kobalt Madencilik Sanayi ve Ticaret AŞ sermayesini temsil eden payların yüzde 50’sinin satışına yönelik imzaladığı hisse alım sözleşmesinde mutabık kalınan değer de dikkate alınarak, toplam 250 milyon ABD Doları bedel karşılığında satın alınmasına ve Zorlu Holding AŞ’ye olan alım bedelinin, Holding’den olan alacaklarımızdan mahsup edilmesi suretiyle, kalan paylara ilişkin alım bedelinin ise pay devirlerini takip eden 1 ay içinde nakden ödenmesine mevcudun oybirliğiyle karar verilmiştir.

Elektrikli araç pazarındaki büyümeye paralel olarak elektrikli araçların en önemli ve en maliyetli bileşeni olan Li-ion batarya talebinin de hızla artması beklenmektedir. Li-ion batarya üretimi için nikel ve kobalt en kritik hammaddeler arasında yer almaktadır. Elektrikli araç penetrasyonunun hızla artması nikel ve kobalta olan talebi artırırken, bu elementlerin arz güvenliği ve sürekliliğini de önemli hale getirecektir. Mevcut durumda dünyadaki nikel ve kobalt rezervlerinin önemli bir kısmı tedariğin kesintiye uğrayabileceği bölgelerde yer almakta olup bu durum arz güvenliği açısından risk oluşturmaktadır. Bu kapsamda, global pazarda söz sahibi olan batarya üreticileri tedarik güvenliğini sağlamak ve fiyat dalgalanmalarına karşı korunmak için nikel ve kobalt rezervlerine sahip şirketlere yatırım yapmaktadır.

Söz konusu nedenlerle gerçekleştirdiğimiz bu satın almanın batarya üretimi yatırımımız için kritik olan hammaddelerin arz güvenliğini sağlaması ve yanı sıra orta-uzun vadede Avrupa’da önemli bir otomotiv elektroniği tedarikçisi olma hedefimize de katkıda bulunması beklenmektedir.

2000 yılının başında kurularak Türkiye’de nikel madenciliğini başlatan Meta Nikel Kobalt Madencilik Sanayi ve Ticaret AŞ, 2007 yılından bu yana Zorlu Grubu bünyesinde faaliyet göstermektedir. Şirketin Manisa Gördes’teki nikel kobalt madeni işletmesi 2014 yıl sonunda devreye girmiştir. Tesis yılda 10.000 ton nikel metali eşleniği ve 550 ton kobalt metali eşleniği üretim kapasitesine sahiptir. Meta’nın Manisa Gördes dışında Eskişehir’de de ruhsat sahası bulunmakta olup ayrıca Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde maden arama çalışmaları da devam etmektedir. Hâlihazırda nikel-kobalt hidroksit ara ürününü üretmekte olan Meta, önümüzdeki dönemde Li-ion batarya üretiminde kritik öneme sahip nikel sülfat ve kobalt sülfat üretimine yönelik yatırım yapmayı planlamaktadır.”

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikUMREK Process of Turkey (Dated June 2018) and Workshop Notes
Sonraki İçerikOrman Kanunu’nun Uygulama Yönetmeliğinde Madencilik Sektörünü İlgilendiren Değişiklikler Yapıldı