Malzeme seçimi, ekipman tercihinin önemli bir parçasıdır. Bu adımda yapılacak bir yanlış tüm prosesin olumsuz yönde etkilenmesine dair büyük bir risk ortaya çıkarır.

Weir Minerals, her biri farklı benzersiz avantajlar sağlayan ve farklı uygulamalarda ön plana çıkan geniş yelpazeli aşınma malzemeleri sunmaktadır. Malzeme çeşitliliğimiz gereğinden
fazla geniş görünse bile, iş için doğru malzemenin seçilmesinin önemi düşünüldüğünden fazladır. Doğru seçilmemiş bir malzeme, daha kısa servis ömrüne ek olarak planlanmamış bir duruş riskini de beraberinde getirebilecektir. Bu makalede sunduğumuz malzemeler ve ne zaman kullanılacakları hakkında bilgiler vermek istiyoruz. Bu kapsamda odaklanacağımız ilk malzeme ise elastomerler olacaktır.

Bir Elastomer Ne Zaman Kullanılır?

Bir elastomer çok daha uzun bir aşınma ömrü sağlayacağı ve benzer bir uygulamada kullanılacak benzer bir metale kıyasla daha düşük maliyet sunacağı için mümkün olan her koşulda elastomerler ilk tercih olmalıdır.

Elastomerler kalıcı olarak bozulmak yerine daha küçük objelerin çarpışma esnasında yarattığı kinetik enerjiyi absorbe ederek geçici olarak deformasyona uğrar ve sonrasında enerjiyi geri iletir. Bu sayede alt tabakaya verilen hasarı sınırlar.

Bu esneklik, sıklıkla elastomerleri aşağıdakiler için tercih edilen malzeme haline getirir:

  • Çamur pompası astarları, fanları ve boğaz astarları,
  • Hidrosiklon ve vana bileşenleri
  • Çamur uygulamarında kullanılan hortum astarları
  • Şut ve tank kaplamaları
  • Bağlantı parçaları (redüksiyonlar, ara parçalar vb)

Belirli bir uygulamada hangi elastomerin en iyi şekilde çalıştığını, çamurdaki veya atıklardaki parçacıkların boyutu ve şekli, sürece hangi kimyasalların dahil edildiği ve çamurun sıcaklığı dahil olmak üzere bir dizi faktör etkiler. Elastomerler metallere kıyasla daha hafiftir ve aşınma sonrası keskin kenarlar ortaya çıkarmadıkları için malzeme taşıma
gibi eylemlerde çalışan için daha az risk oluşturmaktadır.

Weir Minerals olarak dünyanın farklı yerlerindeki madenlerin farklı gereksinimlere sahip ihtiyaçlarını karşılayacak uygulamalar için çok çeşitli doğal ve sentetik kauçuklar sunmaktayız.

Doğal Kauçuk Neden Mükemmel Bir Aşınma Ömrü Sunar?

Doğal kauçuk, ince partiküller tarafından uzun süreli aşınmayı yönetmek için en etkili malzeme olmaya devam etmektedir ve Linatex® kauçuk, yaklaşık 100 yıldır bu alanda üstünlüğünü korumaktadır.

Linatex® doğal kauçuk, Weir Minerals’in doğal lateksin olağanüstü özelliklerini koruyan ve madencilik endüstrisinin ıslak, aşındırıcı ortamlarına dayanabilen oldukça dayanıklı bir malzeme üretmeye imkân sağlayan, patentli sıvı fazlı birleştirme işlemi kullanılarak üretilmektedir.

Kauçuk, ağaçta bulunan doğal latekse mümkün olduğunca yakın şekilde korunduğunda ve muhafaza edildiğinde en yüksek seviyede aşınma direnci elde edilebilmektedir.

Kauçuğun üretimindeki her adım moleküler zincirlere zarar vermekte ve ham kauçuğun mükemmel aşınma direncinden ödün vermektedir. Bu durum Linatex® premium kauçuğun ham doğal kauçuğun temel özelliklerini koruyarak mükemmel aşınma ömrü elde etmesini sağlayan süreci benzersiz hale getirmektedir.

Yazının devamı Madencilik Türkiye Dergisi 97. sayı 30. sayfadadır.

Yazının devamını buradan okuyabilirsiniz.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikMadencilik Türkiye Dergisi’nin 97. Sayısı Çıktı
Sonraki İçerikMAPEG Yeni İhaleleri İlan Etti