Türkiye’de faaliyetlerini sürdüren enerji hammaddeleri geliştirme şirketi Westwater Resources tarafından yapılan açıklamada Maden İşleri Genel Müdürlüğünün (MİGEM) şirketin faaliyetlerini sürdürdüğü Temrezli ve Şefaatli uranyum projelerindeki ruhsatlarını iptal ettiği bildirildi. Şirket MİGEM tarafından yapılan tebligat hakkında hukuki bir araştırma başlattığını, tazminat da dahil olmak üzere mevcut çözümlerin araştırılacağını belirtti. Şirketin 60 gün içerisinde tebligata cevap vermesi gerekiyor.

Westwater Resources Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Christopher M. Jones konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Projeye yaptığımız yatırımları korumak için yürürlükteki Türk ve uluslararası yasalar kapsamında bu karar hakkında araştırma gerçekleştiriyoruz. Önümüzdeki haftalarda ilgili makamlarla görüşerek bu konuya bir çözüm bulmayı planlıyoruz. Temrezli ve Şefaatli projelerinin uzun süredir destekçisi olan Türkiye Cumhuriyeti’nin adil bir karar vereceğini düşünüyorum.”

Westwater Resources’in sahibi olduğu Adur Madencilik’in yıllardır Türkiye’deki Temrezli ve Şefaatli projelerini geliştirmek için çalıştığı biliniyor. Güncel uranyum fiyatlarının beklenen seviyelerin altında olması nedeni ile projenin inşaatının geciktiği belirtilirken, ilerleyen zamanlarda fiyatların yükselmesi ve buna bağlı olarak projelerin öneminin artması bekleniyor.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerik“Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikalı” İlk Özel Maden Şirketi Çayeli Bakır Oldu
Sonraki İçerikUMREK Process of Turkey (Dated June 2018) and Workshop Notes