Yeniköy ve Kemerköy Termik Santralleri’nin Kurban Bayramı boyunca bakım ve onarım çalışmaları nedeniyle devreden çıkarılan ünitelerinin, 13 Temmuz 2022 itibarıyla TEİAŞ tarafından verilen talimatla bayram sonrası artan enerji talebini karşılamak amacıyla devreye alındığı açıklandı.

Şirketten yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Devreye alma operasyonları sırasında fuel oil kullanımı nedeniyle santral bacalarından kısa süreli duman çıkışı yaşanabilir. Santrallerimizde kullandığımız kömürün içeriği nedeniyle ünitelerin herhangi bir sebeple duruş sonrası yeniden devreye alma ve kazan ateşleme işlemi sırasında fuel oil kullanımı gerekmektedir. Bu işlem sırasında zaman zaman, olağan günlerin dışında kısa süreli bir duman oluşmaktadır. Söz konusu dumanın içindeki SO2 ve NOx oranı, kömüre göre oldukça düşük seviyede olduğu için çevreyi ve sağlığı tehdit eden bir durum söz konusu değildir. Bu durumun rutin bir işlem olduğu ve herhangi bir arızanın yaşanmadığını kamuoyunun bilgisine sunarız.”

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikMadencilik ve Taşocakçılığı Sektörü Endeksi Geçen Yıla Göre Yüzde 5,7 Azaldı
Sonraki İçerikBor ve Bor Ürünleri İhracatı İlk 6 Ayda Yüzde 9 Artarak 564 Milyon Dolar Oldu