Yıldırım Holding Soda Külü ve Türevleri Grubu tarafından kurulması planlanan soda külü fabrikası için Kazakistan’ın Zhambyl eyaletinde, üst düzey katılımla temel atma töreni gerçekleştirildi.

Törene, Kazakistan Sanayi ve Altyapı Geliştirme Bakanı Beibut Atamkulov, Yıldırım Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Yüksel Yıldırım, Kazakistan’ın Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly, Zhambyl Eyaleti Valisi Berdibek Saparbayev ve Yıldırım Holding Soda Külü ve Türevleri Grubu CEO’su İsmail Ceylan’ın yanı sıra çok sayıda davetli ve basın mensubu katıldı.

Şirket, 2024 yılında devreye girmesi planlanan 400 milyon dolarlık bu dev yatırım ile birlikte Kazakistan’ın soda ithalatçısı olan konumundan, bölgenin lider soda ihracatçısı konumuna geçiş yapacak. Yıldırım Holding, soda külüne ilave olarak gerçekleştireceği diğer kimyasal yatırımlarıyla da bölgeyi bir kimyasal üretim üssü haline getirmeyi hedefliyor.

İlk fazında 500.000 ton/yıl kapasiteyle devreye girecek olan fabrika aynı zamanda dünyadaki ilk ve tek sıfır atık teknolojisine sahip soda külü üretim tesisi olacak ve kuruluş aşamasında 1.500 kişiye, devreye girdikten sonra ise 300 kişiye istihdam sağlayacak.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Önceki İçerikMaden Sektörünün En Doğru Adresi Maden Türkiye 2021, 9-12 Aralık 2021 Tarihinde Madencileri Tek Çatı Altında Toplayacak
Sonraki İçerikJeoges Makina Yatırımlarına Devam Ediyor