Zeytinlik alanlara denk gelen kömür sahalarında üretim yapılabilmesine olanak sağlayan yönetmelik değişikliğinin Danıştay tarafından yürütmesini durdurulduğu öğrenildi.

Resmi Gazete’de 1 Mart 2022’de yayımlanan düzenleme ile kömür madenciliği faaliyetlerinin tapuda zeytinlik olarak kayıtlı alanlara denk gelmesi ve faaliyetlerin başka alanlarda yürütülmesinin mümkün olmaması durumunda zeytin sahası üzerinde madencilik yapılmasına olanak tanıyan yönetmelik hükmü yer almıştı. Zeytin ağaçlarının kesilmeyip uygun alanlara taşınacağı ve faaliyet sonrasında sahanın rehabilite edilip eski haline getirilmesi şartını da içeren yönetmelik değişikliği kamuoyunda tepkilere yol açmış ve düzenlemenin iptali ve yürütmesinin durdurulması için Danıştay’da çok sayıda dava açılmıştı.

Danıştay 8. Daire’sinin yönetmelik değişikliği ile ilgili incelemesini tamamladığı ve davayı esastan karara bağlayana kadar düzenlemenin yürütmesinin durdurulmasına karar verdiği öğrenildi. Yazım aşamasında olan kararın, düzenlemenin 3573 sayılı Zeytincilik Kanunu’na aykırı hükümler içerdiği ve kamu yararına aykırı olduğu gerekçesiyle verildiği belirtildi. Buna göre dava esastan karara bağlanana kadar yönetmelik uygulanamayacak ve zeytin alanlarında madencilik faaliyeti yapılmasına izin verilemeyecek.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikEge Maden İhracatçıları Birliği’nin Yeni Başkanı İbrahim Alimoğlu Oldu
Sonraki İçerikMuratdere Madencilik’ten 306 Milyon Liralık Yatırım