Ülkemizin altın üretimi 2019 yılında bir önceki yıla göre (2018 yılında 27,1 ton üretim yapılmıştı) yüzde 40 artışla 38 ton olarak gerçekleşti. Bu üretim miktarı, Cumhuriyet tarihinin rekoru olarak kayıtlara geçti.

2019 yılında yaşanan tüm tartışma ve olumsuzluklara rağmen altın üretiminde sıçramanın yaşandığını vurgulayan Altın Madencileri Derneği Başkanı Hasan Yücel, “Bu rekor ülkemiz ve ekonomimiz açısından sevindirici bir gelişmedir. Böylece 2013’teki 33,5 tonluk altın üretimi rekorunu geride bırakarak 2019 yılında Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdık. Herhangi bir olumsuzluk yaşanmazsa, 2020 yılında da 45 tonun üzerinde bir üretimle yeni bir rekora ulaşacağımızı öngörüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de ilk altın üretiminin 2001 yılında başladığını belirten Yücel, “2000 yılında ülkemizde sıfır altın üretilirken, 2001 yılında 1,4 tonla başlayan altın üretimimiz sürekli artarak, 2019 yılında 38 tona çıktı ve rekor seviyeye ulaştı. Bu rekor sektörün umutlarını da arttırdı.” dedi.

Gerçekleştirilen bilimsel çalışmaların sonucunda, ülkemizin altın potansiyelinin 6 bin 500 ton civarında olduğunun tespit edildiğini belirten Yücel, bunun şimdilik bin 100 tonunun rezerve dönüştürüldüğünü, 338 tonunun ise üretilerek ekonomiye kazandırıldığını da sözlerine ekledi.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikMaden Jeologları Derneği 78. EFG Konsey Toplantısına Katılım Sağladı
Sonraki İçerikÜretimi Durdurulan Termik Santraller Hakkında İki Bakan Ortak Açıklama Yaptı