4 Aralık Dünya Madenciler Günü, sektörden çeşitli sivil toplum kuruluşlarının ülkemizin çeşitli yerlerinde gerçekleştirdiği etkinliklerle kutlanıyor. İstanbul’daki etkinlik kapsamında ise Türkiye Madenciler Derneği (TMD) önderliğinde sektörün önde gelen STK yönetici ve üyeleri Taksim Atatürk Anıtı’na çelenk koyarak saygı duruşunda bulundu. Madencilik Türkiye dergisinin de takip ettiği programda madenciler adına yapılan basın açıklaması ile maden kazalarında yitirdiğimiz madenciler anılarak madenciliğin güncel sorunlarına dikkat çekildi.

Madencilik Türkiye dergisi ekibi olarak, bugüne kadar madenlerde hayatını kaybeden maden şehitlerini saygıyla anar, şu anda dünyanın her yerinde, yer üstünde ve yerin metrelerce altında, insanlığın daha refah içerisinde yaşaması için canlarını hiçe sayarak, gece-gündüz demeden çalışan, vefakâr ve cefakâr tüm maden çalışanlarının “4 Aralık Dünya Madenciler Gününü” kutlarız.

4 Aralık’ın Dünya Madenciler Günü Olarak Kutlanmasının Hikayesi

Barbara, dünya güzeli genç bir kızdır. İnançları tarafından cezalandırılır ve terk edilmiş bir maden ocağına kapatılır. Genç kızın kaderi, hayatları yer altında geçen madencilerle örtüşür. Madenciler de onu, kendileri için kurtarıcı bir melek kabul edip ‘’Azize’’ ilan ederler. İşte bugün Santa Azize Barbara’nın doğum günüdür. İnançları ve kökenleri ne olursa olsun tüm dünya madencileri bugünü yani 4 Aralık tarihini, yüzyıllardır bayram olarak kutlarlar.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikAydın Dinçer: Güvenli Madencilik İçin Herkesin Kırmızı Çizgilere Uyması Gerekir
Sonraki İçerikMadencilik Sektörü Maden Kanunu’nun “Yeniden” Yazılmasını İstiyor