Agrega Üreticileri Birliği (AGÜB) yaşanan ekonomik problemlerin sektöre olan etkilerini azaltmak, agrega üreticilerinin varlığını devam ettirebilmeleri adına Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile ekonomiden sorunlu bakanlıklara ulaştırılmak üzere dört maddelik bir acil eylem planı hazırlayarak TOBB’a ilettiğini açıkladı. AGÜB Başkanı Şevket Koruç’un konuyla ilgili yaptığı bilgilendirmede dört maddelik acil eylem planında şu maddeler yer aldı:

  • Sektörde faaliyet gösteren ya da göstermeyi planlayan yatırımcıların önünü açabilmek adına, ruhsat hukuku ile ilgili resmi işlemlerin hızlandırılması, işlemlerin sonuçlandırılmasını geciktiren güvenlik soruşturmalarının resmi başvuru yapılması beklenmeksizin kurumlar tarafından düzenli periyotlarda gerçekleştirilmesi, MİGEM’in her resmi işlem öncesinde talep ettiği “borcu yoktur” yazısının talep edilmemesi.
  • Üreticilerimizin sabit maliyetlerinin minimize edilmesi ve ödeme kolaylığı sağlanması adına, orman arazi izin bedellerinin düşürülmesi, devlet hakkı ve arazi tahsis bedellerinin 1 yıllık süreçte eşit taksitlerle tahsil edilmesi.
  • Her ay sonunda yapılan KDV ödemelerinin geçici vergi dönemlerinde tahsil edilmesi.
  • İşletmelerin üretimlerine devam edebilmeleri adına ruhsat sahalarında bulunan sabit tesislere haciz işlemi uygulanmaması adına gerekli yasal düzenlemelerin acil olarak yapılması.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Havadan Jeofizik Araştırmaları Projesi Hakkında Bilgi Verdi
Sonraki İçerikOYAK Çimento’dan Önemli Hamleler