Çimento sektörünün önemli firmalarından OYAK, sürdürülebilir büyüme ve dünyaya açılma vizyonu doğrultusunda Türkiye çimento sektöründe tarihi adımlar atarak Uzak Doğu’nun en büyük çimento üreticilerinden Taiwan Cement Company (TCC) ile ortaklığa giderken Avrupa’nın en eski ve köklü çimento markalarından olan Cimpor’un Portekiz ve Cape Verde operasyonlarını da satın aldığını duyurdu.

TCC, gerçekleştirilen anlaşmayla OYAK’ın yüzde yüz oranında sahibi olduğu OYAK Çimento AŞ hisselerinin yüzde 40’ını toplam 1,6 milyar dolar bedel üzerinden 640 milyon dolar bedelle satın alırken OYAK ve TCC bu iş birliğiyle bölge ve dünyada yeni pazarlara açılmayı hedeflediklerini duyurdu. Bu duyurunun hemen ardından yapılan açıklamayla da bu sözler pekişmiş oldu.

Yaklaşık 6,5 milyon ton çimento üretim kapasitesine sahip Portekiz merkezli Cimpor’un, Portekiz ve Cape Verde operasyonlarını satın alan OYAK ve TCC ortaklığı, aynı zamanda şirkete ait 3 entegre çimento fabrikası, 2 öğütme tesisi, Cape Verde’de torbalama tesisi ve deniz terminali, 42 hazır beton tesisi, 15 agrega tesisi, 1 kireç, 1 kağıt torba üretim, 2 harç ve 1 travers fabrikasının da sahibi oldu.

Önceki İçerikAGÜB Dört Maddelik Acil Eylem Planını Bakanlıklara Sunmak Üzere TOBB’ye İletti
Sonraki İçerikBOREN’den Uygulama Projesi ve Burs Duyurusu…