Amerika, Kanada, Meksika ve Türkiye’de işletme ve geliştirme projeleri bulunan Alamos Gold Inc.’nin Ülkemizdeki projelerine 1 milyar dolarlık yatırım yaparak 2000’i aşkın kişiye istihdam sağlayacağı öğrenildi. Alamos Gold’un Türkiye’deki iştiraki Doğu Biga Madencilik AŞ, ilk yatırım olan Kirazlı Projesi’nde gereken izinleri aldı ve yakın zamanda inşaa çalışmalarına başlayacak. Şirket Kirazlı’da 2020 yılının ikinci yarısında ilk üretimini gerçekleştirmeyi hedefliyor. Projede maden ömrü boyunca 514 bin ons altın, 3,5 milyon ons gümüş üretimi yapılacak. Şirketin diğer projesi olan Ağı Dağı Projesi’nde ise maden ömrü boyunca yaklaşık 1 milyon ons altın, 2 buçuk milyon ons gümüş üretimi hedefleniyor. Çamyurt Projesi’nde de fizibilite çalışmaları devam ediyor.

Mevcut projeler kapsamında bölgeye yaklaşık 500 milyon dolar ilk kurulum yatırımı yapılacak. Bunun yanı sıra işletme dönemi harcamalarıyla birlikte bölgeye yaklaşık 1 milyar dolar yatırım yapılması öngörülüyor. Bu yatırımın, bölge ekonomisine sağlayacağı toplam reel katkının ise gelişecek yan sanayilerle birlikte 6 katına çıkacağı hesaplanıyor. Yine bu projelerde, 1000 kişinin doğrudan istihdam edilmesi, hizmet alımlarıyla birlikte de bu rakamın 2 bin kişiyi aşması bekleniyor. Çalışanlarının yüzde 80’inin ise bölge insanından oluşması planlanıyor.

Ülke ve bölge ekonomisine yapılacak katkıların yanı sıra çevreye son derece duyarlı bir projeyi hayata geçirmeye hazırlandıklarını ifade eden şirket yetkilileri; Amerika, Kanada, Meksika gibi ülkelerde altın madenleri işleten, üstelik bu işletmeleri de çevre ödülü alan, bu anlamda donanımlı, çevreye, doğaya son derece saygılı bir şirket olan Alamos Gold’un, Çanakkale’deki projelerini de aynı titizlikle sürdüreceğini açıkladı. Alamos Gold’un, sadece üretim alanında değil çevre ve sosyal sorumluluk alanındaki tecrübelerini Çanakkale’deki projelere yansıtarak, sadece Türkiye’de değil dünyada örnek gösterilebilecek işletmeler kurmayı planladığı da ifade edildi.

Alamos Gold’un işlettiği Mulatos ve El Chanate madenleri, 2011 yılından bu yana, madenin çevre yönetiminin mükemmelliği, su tüketimi ve yönetimi, hava kalitesi (emisyon), enerji tüketimi, atık yönetimi, toprak ve bitki örtüsü yönetimi, yakıt tüketimi ve çevre risk yönetimi alanlarında kapsamlı bir dış denetim sonrasında verilen ‘Temiz Sanayi Sertifikası’na (Clean Industry Certification) sahip. Şirketin Mulatos madeni, üst üste yedinci yıl ‘Sosyal sorumlu madencilik şirketi’ (CSR) ödülü aldı. Aynı ödülü El Chanate madeni ise altı kez aldı. Yine Alamos Gold, El Chanate madeni projesinde istihdama yönelik mesleki eğitimleri nedeniyle 2015 yılı sosyal sorumluluk ödülünü aldı. Mulatos madeni, 2010 yılından beri ISO 9001: 2008 sertifikasına sahip.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikTürkiye’nin Yeraltı Zenginliklerini Açığa Çıkarmak için Çalışmalar Devam Ediyor
Sonraki İçerikCumhurbaşkanı Erdoğan 100 Günlük Eylem Planında Enerji Bakanlığının Görevlerini Açıkladı