MTA “2018 yılı Mali durum ve Beklenti Raporu”nu yayımladı. Yılın ilk yarısında gerçekleştirilen faaliyetlere ilişkin bilgilerin yer aldığı raporda aynı zamanda kurumun 2018 yılı ikinci yarı beklentileri de yer aldı.

Raporda enerji ve maden arz güvenliği açısından sorunların giderilmesi için ortaya konulan Milli Enerji ve Maden politikası çerçevesinde, başta temel ve kritik olan hammaddeler olmak üzere kendi doğal kaynaklarımızın arama-araştırma faaliyetlerinin artırılması gerektiği vurgulanırken bu doğrultuda 1.000.000 metresi MTA bünyesinde, 1.000.000 metresini ise TPIC’den hizmet alarak toplam 2.000.000 metre sondaj yapılması planlandığı belirtildi.

Yılın ilk yarısında gerçekleştirilen sondaj metrajlarının da yer aldığı raporda 30/06/2018 tarihi itibariyle yapılan toplam sondajın 600.694 metre olduğu açıklanırken bu sondajların 282.091 metresinin kömür aramaları, 5.479 metresinin jeotermal kaynak aramaları, 131.728 metresinin metalik maden aramaları, 65.165 metresinin endüstriyel hammadde aramaları, 12.250 metresinin nükleer hammadde aramaları ve 103.981 metresi de bu kategorilerin dışında kalan sondajlardan oluştuğu ifade edildi.

MTA, Kamu – Özel Sektör İş Birliği ile Yurtdışına Açılıyor

2017 yılında MTA’nın yurtdışı maden arama faaliyetleri için özel sektör ile ortak iştirak kurabileceği kararlaştırılmıştı. Yayınlanan raporda bu kapsamda; Yeni Çeltek Kömür ve Madencilik A.Ş. ile iş birliği yapılarak Sudan Cumhuriyetinde şirket kurulduğu, ikili protokol kapsamında bloke edilen 2 adet maden arama ruhsatının alım aşamasında olduğu belirtildi.

Özbekistan Cumhuriyetinde şirket kurulması için ise Türkiye’deki prosedürlerin tamamlandığı, ülkedeki prosedürler üzerine çalışmaların sürdürüldüğü ifade edildi.

Ayrıca her iki ülkedeki sahalarda da ön etüt çalışmalarına başlanıldığı raporda yer alan bildiler arasında yer aldı.

Türkiye Yer bilimleri Veri ve Karot Bilgi Bankası için Çalışmalar Devam Ediyor

Maden arama çalışmalarında bilgiye ulaşımı hızlandırarak kolaylık sağlanması ve sondaj tekrarlarının önüne geçilmesi amacı ile  kurulması planlanan, sondaj karot ve kırıntı örnekleri ile el örneklerinin arşivlenerek daha sonra yararlanma imkânı sunarak hem ekonomik hem de zamansal olarak büyük tasarruflar sağlayacak olan Türkiye Yer Bilimleri Veri ve Karot Bilgi Bankası (TÜVEK) hakkındaki son gelişmelerin de yer aldığı raporda proje için yer teslimi yapıldığı ve imar planının kesinleşmesinin beklendiği belirtilirken karot verilerine ulaşımın sağlanacağı TÜVEK Bilgi Sistemleri Yazılımın oluşturulması için temel yazılım unsurlarının tamamlandığı bilgisi de raporda yer aldı. Özel sektöre ait karot verilerinin aktarımı içinde özel sektör ile ilgili toplantıların devam ettiği ifade edildi.

MTA’nın Toplam Bütçe Gideri R oranında Arttı

Raporda MTA’nın 2017 yılı toplam bütçe giderinin 665.147.197,30 TL olarak gerçekleştiği belirtilirken 2018 yılı toplam bütçe giderinin R,62 oranında artış göstererek 1.015.115.000 TL ye ulaşacağı öngüldü.

MTA faaliyet raporlarına göre toplam bütçe giderleri 2015 yılında  440.950.789,00 TL , 2016 yılında ise 362.364.067,74 TL olarak gerçekleşmişti.  2015 yılından bu yana gerçekleşen artış ise 0 olarak dikkat çekti.

MTA tarafından yayınlanan rapora şu adresten ulaşabilirsiniz.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikCebeci Agrega Ocakları Maden Bölgesi İlan Edildi
Sonraki İçerikAlamos’tan Çanakkale’ye 1 Milyar Dolarlık Yatırım