Ariana Resources Kızıltepe Madeni’nde gerçekleştirilen sondaj çalışmaları kapsamında yüksek tenörlü yeni bir damar keşfedildiğini açıkladı.

2020 yılının başında “Arzu South” bölgesindeki mineralizasyonu incelemek adına bir sondaj programı tasarlayan şirket bu kapsamda, Nisan ve Haziran aylarını kapsayan dönemde 13 noktada 2.390,5 metrelik karotlu sondaj çalışması gerçekleştirildiğinin bilgisini verdi.  Bu çalışmalar sonucu keşfedilen yeni damarın “Arzu South” damarının tavan bloğunda olduğu belirtilirken damardan elde edilen sonuçlar şu şekilde oldu:

  • KTP-D11-20 isimli sondaj kuyusunda 102,1 metreden itibaren 12,8 metre boyunca 6.09 g/t Au + 107.58 g/t Ag
  • KTP-D06-20 isimli sondaj kuyusunda 46,1 metreden itibaren 2,10 metre boyunca 4.75 g/t Au + 14.76 g/t Au

Şirket sondaj çalışması kapsamında elde edilen diğer sondaj sonuçlarının da önemli bilgiler sağladığını ve “Arzu South” projesinde düşünülen yer altı maden projesinin potansiyelini arttırdığını kaydetti. Elde edilen sonuçlar arasından öne çıkanlar şu şekilde oldu:

  • KTP-D07-20 isimli sondaj kuyusunda 81,9 metreden itibaren 10,8 metre boyunca 3.39 g/t Au + 40.35 g/t Ag
  • KTP-D08-20 isimli sondaj kuyusunda 121 metreden itibaren 9,60 metre boyunca 3.31 g/t Au + 53.53 g/t Ag
  • KTP-D10-20 isimli sondaj kuyusunda 91, 1 metreden itibaren 10,5 metre boyunca 2.18 g/t Au + 31.68 g/t Ag

“Arzu South” bölgesinde gerçekleştirilmesi düşünülen yer altı madenciliğine dair kavramsal planın tamamlandığını belirten Ariana Resources, planın Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde sürdürülmekte olan jeoteknik çalışmaların ışında değerlendirilmeye devam edildiği bilgisini verdi.

Ariana Resources Genel Müdürü Dr. Kerim Şener yeni keşifle ilgili şu yorumlarda bulundu: “Üretimin “Arzu South” damarının kuzey-batı uzanımı boyunca devam etme potansiyelini ortaya koyan sondaj sonuçlarından çok memnunuz. “Arzu South” damarının duvarında ek, tutarlı ve yüksek tenörlü bir yapının tanımlanması bizim için harika bir sonuç. Bu keşif aynı zamanda ekibimizin zekasını ortaya koymaktadır.

Şu anda bu alanda daha fazla keşif ve kaynak artırım sondajı ihtimallerini değerlendiriyoruz. Aynı zamanda yer altı madenciliği konusunda gerçekleştirdiğimi incelemelerimiz de devam ediyor. Bugüne kadar tamamlanan ilk çalışmaya göre, “Arzu South” sahasını kuzey batıya en az 200 metre kadar genişletme veya bu alanı yer altı üretim yöntemleriyle geliştirme fırsatımız bulunuyor. Önümüzdeki haftalarda sonuçlandırmaya odaklandığımız Özaltın Holding ve Proccea İnşaat ile yeni ortak girişim anlaşmalarımızın taslak hazırlık çalışmalarının tamamlanmasına paralel olarak daha fazla inceleme yapmak istiyoruz.

Bu fırsatla özellikle COVID-19’un neden olduğu önemli bir belirsizlik döneminde bu sondaj programının başlatılmasına ve tamamlanmasına sağladıkları katkı için keşif ekibimize teşekkür etmek istiyorum.  Elbette, sondaj müteahhitlerimiz ve arama personelimiz için güvenli bir çalışma ortamı sağlamaya yardımcı olan Kızıltepe’deki ortaklığımızın bünyesindeki madencilik ekibimizin arama ekibimizin çalışmalarını her zaman desteklediğini söylemeye gerek bile yok. Onlara da tüm çabaları için gerçekten müteşekkiriz.”

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikYSK Solutions eDart Grubu’nun Türkiye ve Çevresindeki Tek Yetkili Temsilcisi Oldu
Sonraki İçerikCSK Madencilik Çin’e Boksit İhraç Edecek