Ülkemizde altın arama ve üretim faaliyetlerini sürdüren Ariana Resources, ortak oldukları Kızıltepe Madeni’nde Türkiye Finans Katılım Bankası’ndan alınan kredinin geri ödemesinin tamamlandığını duyurdu. Şirket, 2014 yılının Aralık ayında geri ödemesine başlanan 33 milyon dolarlık krediye ait geri ödemenin Nisan ayı itibari ile tamamlandığını kaydetti.

Tamamlanan kredi ödemesi ile ilgili görüşlerini paylaşan Ariana Resources Genel Müdürü Dr. Kerim Şener şu ifadeleri kullandı: “Bu, şirketimiz ve ortaklığımız için çok önemli bir sonuç. 2014 yılının Aralık ayında başlayan inşaat sermaye kredisi önceden belirlenen tarihlere uygun olarak gerçekleştirildi ve Nisan ayı sonu itibari ile tamamlandı. Bu gelişme ortaklığımızın güçlü işletme referanslarının yanında Kızıltepe Madeni’nin kârlılığını ortaya koymaktadır. Madenin faaliyet süresi boyunca ortalama altın gelirleri ons altın başına 1.478 dolar iken içinde bulunduğumuz güncel makroekonomik şartlar altında bu canlı fiyat ortamının sürmesini bekliyoruz.”

Kızıltepe Projesi’nde gerçekleştirilen maden arama çalışmaları hakkında ise Şener şu bilgileri verdi:” Kızıltepe Projesi’nde geçtiğimiz hafta başlayan yeni sondaj programımız planlara uygun şekilde devam ediyor. Bu sondaj programı geçtiğimiz yıl “Arzu South” da gerçekleştirdiğimiz başarılı derin sondajları takiben tasarlandı. Yeni sondaj kuyularının ilkinde damar mineralizasyonuna rastladığımızı duyurmaktan memnuniyet duyuyoruz. 200 metrede sonlandırılan sondaj tahmin ettiğimiz mineral damar sisteminin dikey devamlılığa sahip olduğunu doğruladı. Bu gelişme ilerde açık ocaktan yer altı işletmesine geçişini değerlendirmekte olduğumuz Kızıltepe Madeni’nin ilerideki gelişimi için iyiye işaret.”

Aynı zamanda geçtiğimiz dönemde ismi verilmeyen bir şirket ile mutabakat zaptı imzalayan Ariana Resources, projenin değerlendirilmesi için ayrılan sürede uzatmaya gidildiği bilgisini verdi. Tarafların ortak kararla mutabakat zaptının süresini 30 Haziran 2020 tarihine kadar uzattığının bilgisi verilirken anlaşma taslağının taraflarca değerlendirilmekte olduğu belirtildi.

Mutabakat zaptının süresinin uzatılması ile ilgili Şener: “Covid-19’un etkilerinin neden olduğu kısıtlamalar nedeni ile proje değerlendirme süresini 30 Haziran 2020 tarihine kadar uzatma kararı aldık. Bu karar tarafların yeni ortaklığı ve anlaşma taslağının detaylarını değerlendirmesini sağlayacak. Tarafların daha detaylı bir değerlendirme yapmasına imkân veren bu süre uzatma kararı aynı zamanda geçtiğimiz dönemde duyurduğumuz revize edilmiş kaynak kestirimi ve çalışmaların sürdüğü Tavşan Projesi’nde kaynak miktarının revize edilmesi gibi önemli gelişmelerle aynı zamana denk geldi. Bunlara ek olarak, Türkiye’deki ikinci madenimiz olmasını beklediğimiz Tavşan Projesi’nde geliştirme programını tamamlamak üzereyiz.” dedi.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikKömürde Saklı Hazine: Nadir Toprak Elementleri
Sonraki İçerikİhracat Rakamlarında Düşüş Sürüyor