Ticaret Bakanlığı 2020 yılı Nisan ayına ilişkin dış ticaret, ihracat ve ithalat verilerini açıkladı. Genel ticaret sistemine (GTS) göre Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına kıyasla %41,38 oranında azalan ihracat 8 milyar 993 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Madencilik sektörünün 2020 yılı Nisan ayındaki ihracatı ise geçen yılın aynı dönemine göre %14,6 azalarak 328 milyon 972 bin dolar olarak kaydedildi. Bu oranla maden ihracatı genel ihracatın %3,7’sini karşılamış oldu.

Yılın ilk 4 ayında (Ocak-Nisan) gerçekleşen maden ihracatı ise geçen yılın aynı dönemine göre %6,4 azalırken 1 milyar 265 milyon 516 bin dolar olarak kayıtlara geçti.

Covid-19 salgını nedeniyle içerisinden geçtiğimiz süreçle ilgili olarak açıklamalarda bulunan Ticaret Bakanlığı kamuoyuna yapılan bilgilendirmede şu ifadelere yer verdi:

“Mart ayından itibaren tüm dünyayı hem sosyal hem de ekonomik anlamda çok büyük oranda olumsuz etkileyen Covid-19 salgınının ekonomik yansımalarının Nisan ayında çok daha sert ve keskin görülmeye başlanması, ihracatımızı negatif yönde etkilemeye devam etmiştir.

Nitekim salgın nedeniyle başta AB ülkeleri olmak üzere, önemli ihraç ülkelerimizde görülen eşi görülmemiş boyuttaki pazar ve talep daralmaları ve sınırlardaki karantina önlemleri Nisan ayı ihracatımızda görülen düşüşün de ana nedeni olmuştur. AB ülkelerinin GSYİH’sı ilk çeyrekte %3,5 oranında daralmış olup, bu rakam çeyreklik bazda verinin açıklandığı 1995 yılından bu yana görülen en yüksek oranlı küçülmeye tekabül etmektedir. Benzer şekilde ABD ekonomisinin de aynı dönemde beklentilerin de ötesinde %4,8 oranında daraldığı açıklanmıştır.

Mart ve Nisan aylarında görülen bu düşüş, yılın ilk 2 ayında %4 oranında artış gösteren ihracatımızın da 4 aylık dönem itibariyle negatif büyüme göstermesine neden olmuştur.”

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikAriana Resources Kredi Geri Ödemesini Planlanan Şekilde Tamamladı
Sonraki İçerikEldorado Gold Yılın İlk Çeyreğinde Üretim Hedeflerini Yakaladı