Ülkemiz de dahil dünyanın çeşitli bölgelerinde faaliyetlerini sürdüren Kanada Merkezli Eldorado Gold, 2020 yılının ilk çeyreğinde gerçekleştirdiği faaliyetleri içeren bir rapor yayınladı. Şirket, Türkiye de dahil olmak üzere maden işletmelerinin faaliyetlerine devam ettiğini aktarırken çalışanlarına güvenli bir ortam sunmak adına gerekli tüm önlemlerin alındığına dikkat çekti.

İstikrarlı üretim seviyesinin yanı sıra 2020 yılı üretim hedeflerini yakaladıklarını belirten şirket, yılın ilk çeyreğinde gerçekleştirilen altın üretiminin geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla %40 oranında artış göstererek 11.950 ons olarak gerçekleştiğini kaydetti. Eldorado Gold, 2020 yılı yıllık üretim hedefini ise 520.00-550.000 ons olarak teyit etti.

1 Ocak -31 Mart aralığını kapsayan dönemde şirketin Türkiye’de bulunan işletmelerinden Kışladağ Altın Madeni’ndeki altın üretimi 50.176 ons olarak kaydedilirken bir diğer işletmesi olan Efemçukuru Altın Madeni’nde ise 23.239 onsluk altın üretimi gerçekleştirildi.

Eldorado Gold Başkan ve CEO’su George Burns şirketin ilk çeyrek sonuçları ile ilgili, “2020 yılının ilk çeyreğindeki işletme performansımız, içinde bulunduğumuz ve gerekli tedbirleri aldığımız Covid-19 pandemisine rağmen muazzam durumda. Tüm personelimize azimle çalışmalarından ve çalışanlarımızı, ailelerimizi, komşu yerleşkeleri ve işletmelerimizi korumak adına aldığımız gerekli önlemleri benimsemelerinden dolayı teşekkür etmek istiyorum.” dedi.

Burns ilerleyen süreçle ilgili ise, “Şu an için 2020 üretim hedefimizi koruyoruz. Sermaye tahsisi, işletme karlılığını değerlendirmeye ve Covid-19’un olası etkilerini gözlemlemeye devam edeceğiz. Yüksek riskli olduğu düşünülen personelin evde kalması istendiğinden, tesisler normal performans seviyelerinin yaklaşık %75’i ile faaliyet göstermektedir. Bunun yakın vadede üretimi etkilemesini beklemiyoruz, ancak kazı (waste stripping), yer altı geliştirme ve sondaj gibi bazı faaliyetler geçici olarak azaltıldığı için bu durumun olası uzun vadeli etkisini gözden geçiriyoruz. Gelişmeleri yakından takip etmeye devam ediyoruz ve normal personel seviyelerine geri dönmek adına maden sahaları ile birlikte aktif olarak çalışıyoruz.” dedi.

Diğer taraftan raporda, koronovirüs salgınına karşı gerçekleştirilen mücadelede Türkiye, Kanada, Yunanistan, Romanya ve Brezilya gibi faaliyet gösterdiği ülkelerdeki yerel topluluklara destek olmak amacı ile başlangıç olarak 500 bin dolarlık yardımda bulunulduğu aktarıldı.  Yardımların virüsle daha iyi mücadele edilmesine destek olmak amacı ile yapıldığını belirten şirket, yapılan yardımın içerisinde koruyucu kişisel ekipmanlar, dezenfektanlar, yerel hastaneler için tıbbi malzemeler ve riskli gruplar için gıda ve benzeri yardım paketlerinin yer aldığını duyurdu.

Şirket salgına karşı işletmelerde alınan önlemleri de şu şekilde sıraladı:

Sosyal mesafenin korunmasına dikkat edilmesi amacı ile görevler sosyal mesafeye uygun olarak yeniden düzenlenirken gerekli düzenlemelerin mümkün olmadığı görevlerin önlemler alınana kadar durdurulduğuna dikkat çekildi. Maden sahasına girişlerde ateş ölçümü gibi ön tespit çalışmaları gerçekleştirildiği, el yıkanması ve sosyal mesafe anlayışının teşvik edildiği, zaruri olmayan seyahatlerde ise kısıtlamaya gidildiği kaydedildi. Risk altında olan veya risk altında bir aile üyesi bulunan çalışanlara evde kalmaları konusunda tavsiyelerde bulunulduğu, Dünya Sağlık Örgütü’nün tavsiyeleri doğrultusunda çalışanlara virüs karşısında gerekli eğitimler verildiği aktarıldı. Çalışan ve yüklenicilerin Covid-19 testlerinin pozitif olması sonucunda izolasyon prosedürleri oluşturulduğu, virüse gereksiz yere maruz kalınmasını önlemek adına ofis ve sahalara sadece gerekli personelin ulaşmasını sağlayacak kısıtlamalar getirildiğine dikkat çekildi. Şirket ayrıca virüsün yayılmasını önlemek adına yerel topluluklara malzeme tedarikinde bulunulurken alınabilecek önlemler üzerinde eğitimler gerçekleştirildiğinin de altını çizdi.

 

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikİhracat Rakamlarında Düşüş Sürüyor
Sonraki İçerikKonveyör Bant Sıyırıcıları İçin Otomatik İzleme ve Raporlama Sistemi