Türkiye’de altın arama ve üretim faaliyetlerine devam eden Ariana Resources, büyük bir Türk inşaat ve mühendislik şirketi ile karşılıklı mutabakat anlaşmasına vardıklarını duyurdu. Şirket gerçekleşen anlaşmanın nihai olmadığı ve değişikliğe uğrayabileceğini kaydederken anlaşmanın içeriğinde dikkat çeken noktalar ise şu şekilde oldu:

Anlaşmaya göre Ariana Resources ve Proje-A İnşaat tarafından yüzde 50 ortaklıkla kurulan Zenit Madencilik’in %53 hissesi 50 milyon dolar karşılığında anlaşmaya taraf olan şirkete aktarılacak. Hisseler iki şirket arasında eşit olarak bölüşülecek ve anlaşma sonrası Ariana Resources ve Proje-A İnşaat, Zenit Madencilik in %23,5’er hissesine sahip olacak. Bunun yanında Ariana Resources’ın %100 iştiraki olan Grater Ponties Exploration B.V.’nin tamamına sahip olduğu Salınbaş Projesinin %17’lik hissesi de 5 milyon dolar karşılığında anlaşmaya taraf olan şirkete aktarılacak. Şirket, Salınbaş Projesine 8 milyon dolarlık yatırım yapacak ve banka kredilerini organize ederek projeyi üretim aşamasına getirecek. Türk inşaat ve mühendislik şirketinin anlaşmada yer alan şartları gerçekleştirmesinin ardından Salınbaş Projesini elinde bulunduran Greater Ponties şirketi Zenit Madencilik bünyesine katılacak.

Nihai anlaşma imzalanmadan önce tarafların kendi bünyelerinde detaylı bir çalışma gerçekleştirecekleri belirtilirken sürecin en geç Şubat 2020 sonunda tamamlanması hedefleniyor.

Nihai anlaşmanın imzalanmasının şirketin seviye atlaması için önemli bir dönüm noktası olacağını aktaran Ariana Resources Genel Müdürü Kerim Şener:” Anlaşma varlıklarımızın değerinin ve arama ve geliştirme ekiplerimizin başarısının bir göstergesidir.” dedi. Anlaşmanın gerçekleşmesi ile Türkiye’ye odaklanan önemli bir maden arama, geliştirme ve üretim şirketinin ortaya çıkacağını vurgulayan Şener, gerçekleşmesi muhtemel ortaklık ile Türkiye’de ki varlıklarının tam kapasite ile değerlendirilebileceğini kaydetti.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikÇayeli Bakır, Tasarım ve Beceri Atölyesi’nin Sponsoru Oldu
Sonraki İçerikİMİB Başkanı Dinçer’den, Avustralya Pazarı İçin Çağrı