Her yıl biri Federasyonun Merkezi olan Brüksel (Belçika), diğeri de üye ülkelerden birinde olmak üzere düzenli olarak yılda iki kere gerçekleştirilen Avrupa Jeologlar Federasyonu’nun (EFG) bu yılki Bahar Toplantısı, 21-22 Mayıs 2023 tarihlerinde Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da gerçekleştirildi. Toplantıda MJD, Dernek Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Şentürk ve Türkiye adına EFG Konsey Delegesi Arda Arcasoy tarafından temsil edildi.

Toplantı çok verimli ve kapsamlı olarak gerçekleştirilirken, EFG’nin ve üye ülke organizasyonlarının faaliyetleri ele alındı. Toplantıda ileriye dönük planlar ve yapılması önerilen aktiviteler karara bağlanırken ülkemizde 6 Şubat tarihinde meydana gelen depremlerle ilgili bilgiler katılımcılarla paylaşıldı. Burada gerek EFG, gerekse tüm üye ülkeler bir kez daha desteklerini beyan ettiler.

Ayrıca toplantıda EFG tarafından verilen Eurogeologist (EurGeol) unvanı ile ilgili konular da ele alındı. Türkiye’deki başvurular EFG bünyesinde oluşturulan Ulusal İnceleme Komitesi (National Vetting Committee-NVC) tarafından yürütülürken bugüne kadar MJD üzerinden toplam 12 maden jeoloğu EurGeol unvanını almaya hak kazandı. Konsey toplantısında bu sayının daha da arttırılması için çaba sarfedileceği belirtildi.

MJD’den verilen bilgiye göre EFG-MJD işbirliğinin en verimli olduğu konulardan birisinin Avrupa Birliği tarafından fonlanan projeler olduğu aktarılırken MJD’nin bugüne kadar yedi ayrı projeye katılım sağladığı vurgulandı. Bu projelerden iki tanesinin başarıyla tamamlandığını söyleyen yetkililer, geri kalanların da halen devam ettiğini belirttiler.

EFG bünyesinde MJD üyeleri önemli sorumluluklar yüklenmeye devam ederken, Arda Arcasoy EFG Mevzuat Komitesi (EFG Regulation Authority) üyesi, İbrahim Güney ise Uluslararası Belgelendirme Komitesi (International Licencing Body-ILB) üyesi olarak görevlerini sürdürmektedirler.

2018 yılındaki “Konsey Toplantısı ve EuroWorkshop, Epitermal Altın Yatakları Çalıştayı” Çeşme’de MJD ev sahipliğinde gerçekleştirilmişti. Araya giren pandemiden dolayı daha önce planlanan faaliyetler askıya alınırken, toplantı sırasında bu konular MJD tarafından yeniden gündeme getirildi ve gerek EFG gerekse üye ülkeler tarafından MJD’nin bu yaklaşımı olumlu karşılandı. MJD, önümüzdeki dönemde bu konuları gerçekleştirmeyi hedefliyor.

EFG, Avrupa genelinde 28 ülkenin temsil edildiği ve jeologların oluşturduğu derneklerin bir araya geldiği bir federasyondur.  Türkiye, 2016 yılından itibaren EFG içerisinde Maden Jeologları Derneği (MJD) tarafından temsil edilmektedir.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikSoner Koldaş: “Pasinex Olarak En Büyük ve Yegâne Odağımız Türkiye’dir”
Sonraki İçerikBazaltların Endüstriyel Kullanım Alanları
Furkan Alga
Bilgi-İşlem Destek, İletişim / Madencilik Türkiye Dergisi