Ülkemizde çinko cevheri üretimi konusunda önde gelen firmalardan birisi olan Pasinex Arama ve Madencilik Genel Müdürü Soner Koldaş ile yaptıkları çalışmalar hakkında ve çinko piyasası konusunda bir söyleşi gerçekleştirdik.

Pasinex Arama ve Madencilik’in yüzde yüz Kanada sermayeli, Toronto ve Frankfurt borsasına kote Pasinex Resources Canada’nın bir iştiraki olduğunu belirten Koldaş, “Şirketin ana iştigal konusu kurşun-çinko ve bakır maden arama ve işletmeciliği olup, yaklaşık 10 yılı aşkın bir süredir Türkiye’de maden arama, etüt, üretim ve yatırımlar yapan bir şirkettir. Şirketimiz halihazırda ABD Nevada’da bulunan Gunman projesinde rezerv geliştirmeye yönelik sondaj faaliyetlerini devam ettirmektedir.” ifadelerini kullandı.

Ülkemiz madencilik sektörünün köklü firmalarından Kurmel grubunun bir iştiraki olan Akmetal Madencilik ile Adana Kozan’da yüzde 50/50 ortaklıkla, Horzum Madencilik AŞ adı altında yüksek tenörlü oksit ve sülfürlü çinko üretimi yapmakta olduklarını belirten Koldaş, “Mersin limanından yurtdışına ihracatımızı gerçekleştiriyoruz. Ayrıca mevcut maden ruhsatlarımızda mevcut ekibimizle arama/etüt ve sondaj faaliyetlerimizi yürütmekteyiz. Adana Kozan’daki maden işletmemizde yaklaşık 110 kişi çakışmakta olup bölgenin en büyük istihdam sağlayıcı ve vergi mükellefi olmaktan gurur duymaktayız. Pandemi döneminde bile hiç durmadan ve hiçbir negatif sağlık etkisi yaşanmadan üretime devam ettik. Lokal ve ulusal ekonomiye katkı sağladık.” şeklinde bilgiler paylaştı.

Yazının tamamı Madencilik Türkiye Dergisi 110. sayı 68-70. sayfalardadır.

Yazının devamını buradan okuyabilirsiniz.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikMaden Sektöründen 1,8 Milyar Dolarlık İhracat
Sonraki İçerikAvrupa Jeologlar Federasyonu 82. Konsey Toplantısına MJD Katılımı Başarıyla Gerçekleşti
Volkan Okyay
Yazı İşleri Müdürü - Maden Mühendisi / İş Güvenliği Uzmanı / Madencilik Türkiye Dergisi / Maden Mühendisleri Mesleki Gelişim Derneği Yönetim Kurulu Üyesi