T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, MHP Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir’in Kayseri’deki altın madenciliği faaliyetlerine ilişkin soru önergesini yanıtladı. Bakan Bayraktar tarafından; 3213 sayılı Maden Kanunu’nun 29’uncu maddesinin 4’üncü fıkrası gereği ruhsat sahiplerince her yıl Nisan ayının sonuna kadar bir önceki yılın faaliyet bilgilerinin verilmesinin zorunlu olmasına ve günlük üretim miktarlarının Bakanlığın bağlı kuruluşu Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü (MAPEG) kayıtlarında bulunmamasına atıf yapılarak, söz konusu ruhsat sahipleri tarafından verilen 2022 yılına ait işletme faaliyet raporlarındaki beyanlara dayalı verilen bilgiler şu şekilde oldu:

“Bir maden ocağında, özellikle de metalik madenlerde işletme verimi ve tenör ocak içerisinde farklılık göstermekte, ayrıca işletme faaliyetleri devam ederken sahada arama ve rezerv geliştirme çalışmaları da yürütüldüğünden görünür rezerv miktarı değişebilmektedir. Bu bağlamda Ruhsat sahipleri tarafından MAPEG’e verilen İşletme Faaliyet Raporundaki rezervler tüvenan olarak beyan edildiğinden verilen rezerv miktarı metal altın miktarını yansıtmamaktadır.

Bu bilgiler ışığında; Himmetdede Mahallesinde faaliyet gösteren ruhsat sahibi tarafından verilen 2022 yılı İşletme Faaliyet Raporunda 4.976.767,47 ton tüvenan altın üretim yapıldığı, ortalama tenörünün 0,51 gr/ton olduğu, yapılan üretimler neticesinde 1,69 ton altın (metal) elde edildiği beyan edilmiş; Develi ilçesinde faaliyet gösteren ruhsat sahibi tarafından verilen 2022 yılı İşletme Faaliyet Raporunda 6.832,743,00 ton tüvenan altın üretimi yapıldığı, ortalama tenörünün 1,85 gr/ton olduğu, yapılan üretimler neticesinde 1,70 ton altın (metal) elde edildiği beyan edilmiştir. Bu bağlamda söz konusu iki sahadan 2022 yılında toplam 3,39 ton altın üretildiği ve bunun da günlük ortalama 9,3 kg altına denk geldiği söylenebilmektedir.

Kayseri ‘de tespit edilen toplam altın rezervi ile ilgili olarak; Kayseri ili dahilinde altın üretimine yönelik toplamda 3 adet işletme ruhsatı bulunmakta olup 2022 yılı faaliyetlerinin ibraz edildiği İşletme Faaliyet Raporlarında ruhsat sahiplerince beyan edilen görünür rezerv miktarları 2022 yılı sonu itibariyle tüvenan olarak 26.312.979 ton’dur.

Bunun dışında Kayseri ilinde bulunan arama ruhsatlarından 15 tanesinde daha altın madeni (kompleks cevher içerisinde) aranmakta olup Ön Arama, Genel Arama ve Detay Arama evrelerinde bulunan bu ruhsatlar Bünyan, Develi, Felahiye, Kocasinan, Merkez, Özvatan, Pınarbaşı ve Yahyalı ilçe sınırlarında kalmaktadır.”

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikKaymaz 3. MADT İçin ÇED Olumlu Kararı Verildi
Sonraki İçerikMaden Sektör Kurulu İstanbul’da Bir Araya Geldi