ümit mirza çavuşoğlu

BATI Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Mirza Çavuşoğlu, Batı Akdeniz’i kapsayan Antalya, Burdur ve Isparta illerinden yılın 6 aylık döneminde 1 milyar 360 milyon dolar ihracat gerçekleştiğini duyurdu.

Çavuşoğlu, geride kalan 6 aylık dönemde ihracatın dolar bazında geçen yılın 6 aylık dönemine göre yüzde 5,46 oranında artış gösterdiğini söyledi. Çavuşoğlu, “Bölgemizden sadece Haziran ayında gerçekleşen ihracat 242 milyon 375 bin dolar oldu ve Haziran ayı ihracatımızda geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 4,6 gerileme yaşandı.” dedi.

Bölgeden Haziran ayında gerçekleşen ihracata sektörel bazda bakıldığında, yaş meyve sebze sektörünün geçen yılın Haziran ayına göre gerileme yaşamasına rağmen, Haziran ihracatının dörtte birini oluşturduğunu aktaran Çavuşoğlu, şöyle konuştu: “İkinci sırada yer alan doğaltaş ağırlıklı maden ve metaller sektörümüz, geçen yılın Haziran ayına kıyasla ihracatını yüzde 6,90 artırma başarısını gösterdi.

6 aylık dönemde en fazla ihracat gerçekleştirme başarısını yine yaş meyve sebze ve doğaltaş ağırlıklı maden ve metaller sektörümüz gösterdi. İki sektörümüz bölge ihracatımızın neredeyse yarısını gerçekleştirdi.”

BAİB olarak bölge ihracatını artıracak çalışmalara devam ettiklerini belirten Çavuşoğlu, “Bu çerçevede doğaltaş sektörümüz İtalya’ya giderek, teknik incelemeler yapıp, firmalarla görüşmeler gerçekleştirdi.” şeklinde konuştu.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikHaziran Ayı İhracatı 597,4 Milyon Dolar Olarak Gerçekleşti
Sonraki İçerikEpiroc, İlk Kez Elektrik Bataryalı Yerüstü Sondaj Makinesini Deniyor