Eti Maden İşletmeleri Genel Müdür Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Üyesi Özgür Saç, kurumun 2017 yılında 2,2 milyon ton bor ürünleri satışıyla tüm zamanların en büyük satış rekorunu kırdığını, 890 milyon dolar hasılat elde edildiğini açıkladı. Hasılatın 823 milyon doları yurt dışı satışlarından gerçekleşirken 100’den fazla ülkeye ihracat gerçekleştirildi.

Dünya rezervinin yüzde 71’ine sahip olduğumuz bor madenden ürettiğimiz ürünler ile dünyada yüzde 57’lik pazar payına sahip olan Eti Maden’i yapılan yeniliklerle daha ileriye taşımayı hedeflediklerini aktaran Özgür Saç bordan katma değeri çok daha yüksek ürünler üretileceğini de sözlerine ekledi.

Bandırma Bor ve Asit Fabrikaları İşletme Müdürü Münir Yahşi de geçen yıl Bandırma Bor İşletme Müdürlüğünün yaklaşık 340 bin ton bor kimyasalları satışıyla tüm zamanların rekorunun kırıldığını belirterek, işletmenin geçen yılı, yaklaşık 250 milyon lira ile yine rekor kar elde ederek kapattığını vurguladı.

Bandırma Limanı’ndan 932 bin ton gibi rekor miktarda bor kimyasallarının ihraç edildiğin anlatan Yahşi, “Üretilen bor ürünlerinin tarımda kullanımları hızla arttı. Bu kapsamda tarımsal verimi ve ürün kalitesini artırma konusunda, önemli fırsatlar sunan Etidot-67 borlu gübre ürününe olan talepleri karşılamak amacıyla 2018 yılında 2. Etidot-67 fabrikasının inşaatına başlayacağız.” diye konuştu.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikPDAC 2018 Başladı
Sonraki İçerikŞevket Acar, Arthur F. Taggart Ödülüne Layık Görüldü