Çayeli Bakır İşletmeleri 2022 yılında 102 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini duyurdu. Çayeli Bakır İşletmeleri Genel Müdürü Murat Güreşçi ’10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’ nedeniyle Rize’de gazetecilerle bir araya gelirken konuya dair de açıklamalarda bulundu.

İHA’da yer alan habere göre Güreşçi, madendeki rezerv miktarlarının azalmasına rağmen 2022 yılında 102 Milyon dolarlık ihracat yaptıklarını belirtirken, “Bizim rezerv miktarımız yıllar geçtikçe azalıyor fakat Türkiye’de hala daha en çok bakır ve çinko ihracatı yapan 10 firma arasındayız. 2022 yılında yaklaşık 750 bin ton cevher ürettik. Yaklaşık 90 bin ton konsantre ihraç ettik. 2022 yılındaki ihracat rakamımız 102 milyon dolar olarak gerçekleşti. Madenin yakınında aramalar yapıyoruz. Sondaj çalışmalarımızla beraber bir emarede gördük fakat bu madenin Çayeli Bakır kadar büyük bir cevher madeni olduğunu düşünmüyoruz fakat aramalarımız sürüyor. Buradan rezervimize cevher eklemeyi planlıyoruz. Çayeli Bakır’ın cevher kütlesinin yüzde 1 veya 2’sine tekabül edecek kadar olduğu gözüküyor ama sondajlar tamamlanmadan net bir şey söyleyemiyoruz.” ifadelerini kullandı.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikPolyak Eynez’den GES Yatırımı
Sonraki İçerikEti Maden’den “Bal Gibi Madencilik” Projesi