Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve üç yıl sürecek olan CEEGS (CO2 Bazlı Elektrotermal Enerji ve Jeolojik Depolama Sistemi) Projesi başladı. Projenin Türkiye yürütücüsü ise Maden Jeologları Derneği (MJD) oldu.

CEEGS Projesi, yenilenebilir enerji depolama, CO2 depolama ve jeotermal ısı ekstraksiyonunu sorunsuz bir şekilde entegre ederek, sürdürülebilir bir geleceğin yolunu açmak üzere oluşturuldu.

Yenilenebilir Enerji Depolama: CEEGS, transkritik CO2 döngüsünün gücünden yararlanarak yenilenebilir enerjinin depolanmasını sağlar. Sistem en son teknolojiyi kullanarak verimliliği en üst düzeye çıkarıyor ve çevresel etkiyi en aza indiriyor.

CO2 Depolama: Karbon emisyon sorununu ele alan CEEGS, CO2‘i jeolojik formasyonlar içerisinde depolama çözümü sunuyor. Karbon nötr çabasına doğru atılan bu adım, gelecek nesiller için daha temiz ve daha yeşil bir gezegen sağlar.

Jeotermal Isı Ekstraksiyonu: CEEGS, jeotermal enerji eldesi için gezegenin doğal ısı rezervuarlarına giriyor, bu yoğun kaynağı kullanarak sadece geleneksel enerji kaynaklarına bağımlılığı azaltmakla kalmıyor, aynı zamanda sürdürülebilir uygulamaları da teşvik ediyor.

Daha önce ENGIE projesinde olduğu gibi CEEGS projesinin koordinatörlüğünü de Maden Jeologları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Yonca Yıldırım Çörtenlioğlu üstlendi.

Proje hakkında daha detaylı bilgi için ziyaret edebilirsiniz: https://ceegsproject.eu/ 

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikMadencilik Türkiye Dergisi’nin 111. Sayısı Çıktı
Sonraki İçerikTOGG’un Yolu da Madenden Geçiyor
Yasin Çendi
Minik Madenci Dergisi / Madencilik Türkiye Rehber Satış Koordinatörü