Türkiye’nin otomobil projesi TOGG artık Türk karayollarında görülmeye başladı. Şimdilik makam araçları olarak arz-ı endam etse de TOGG CEO’su Gürcan Karakaş’ın verdiği bilgiye göre, mayıs ayında binin üzerinde araç teslim edilecek. Yıl sonuna kadar da 28 bin aracın teslim edilmesi hedefliyor. TOGG bir araçtan fazlası. Türkiye’nin mobilite çözümleri konusunda elektrikli araçlar (electric vehicle-EV) çağını kaçırmaması için başlatılan bir girişim. Başarılı olması Türk iş dünyası açısından da faydalar sağlayacaktır diye düşünüyorum. Yolu açık olsun.

Elbette TOGG bir EV olunca yakıt ve batarya konusu gündeme geliyor. Geleneksel araçlarda motor ne kadar önemli ise EV’ler de batarya o kadar önemli. Bu kapsamda Çinliler ile bir ortaklığa gidildi. Siro Batarya Geliştirme ve Üretim Kampüsü kuruldu. Detayları basında yer aldı. Yapılan açıklamalarda dikkatimi çeken kısmı size aktarıyorum: “Siro Yönetim Kurulu Başkanı M. Gürcan Karakaş, maden üretiminden e-mobiliteye, sabit enerji depolamadan mikromobiliteye Siro’nun etrafında ortaya çıkacak ekosistem sayesinde 12 milyar avronun üzerinde bir yatırım ve GSYH’ye 10 yılda 110 milyar avronun üzerinde toplam bir değer yaratılacak… Siro’nun bataryalarında Farasis’in 20 yıllık deneyimiyle geliştirilen nikel, mang anez ve kobalt karışımıyla elde edilen NMC katot kimyası kullanılıyor.”

Konu yine dönüp dolaşıp nasıl da maden ve madenciliğe geliyor değil mi?

Yazının tamamı Madencilik Türkiye Dergisi 111. sayı 126. sayfadadır.

Yazının devamını buradan okuyabilirsiniz.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikCEEGS Projesi Başladı. Türkiye Yürütücüsü MJD Oldu!
Sonraki İçerikÖksüt Madeninde ÇED Revizyonu Onayı Alındı. Faaliyet Başlıyor…
Volkan Okyay
Yazı İşleri Müdürü - Maden Mühendisi / İş Güvenliği Uzmanı / Madencilik Türkiye Dergisi / Maden Mühendisleri Mesleki Gelişim Derneği Yönetim Kurulu Üyesi