Seyitömer, Orhaneli ve Tunçbilek Termik Santralleri ile maden işletmelerini (Özelleştirme kapsamındaki) yapılan ihale sonucu toplam 2 milyar 769 milyon dolara alan Çelikler Holding, 2023 yılına kadar bu alanda 3 milyar dolar daha yatırım yapacağını açıkladı.

Dünya gazetesinde yer alan habere göre Çelikler Holding, madencilik alanında bulunan yatırımlarına son 5-6 yılda termik ve jeotermal alanında yenilerini ekleyerek, toplamda bin 175 MW kurulu güce sahip oldu. 600 MW kurulu gücü bulunan Seyitömer Termik Santrali’ni 2 milyar 248 milyon dolara alan şirket, Orhaneli ve Tunçbilek’i ise yine özelleştirmeden 521 milyon dolara satın aldı.

Çelikler Holding tek başına gerçekleştirdiği yatırımlar dışında, Kolin-Kalyon-Çelikler ortaklığı ile Çayırhan Projesi’nde 800 MW’lık elektrik üretim ve maden işletmesini hayata geçirmeyi planlarken, yeni kurulacak santral, yeni teknolojiyle, tamamen çevreci, dünyadaki emisyon değerlerine uygun, AB değerleriyle orantılı olacak şekilde inşa edilecek. 2023 yılına kadar enerji alanında 3 milyar dolar civarında daha yatırım yapmayı hedefleyen şirket, Seyitömer işletmesine 700 MW civarında yerli kömürle çalışan termik santral inşa etmeyi de planlıyor.

Önceki İçerikOutotec Tarafından Organize Edilen Seminer Ankara’da Gerçekleştirildi
Sonraki İçerikÖksüt Madencilik Genel Müdürü Alper Sezener’in Edebiyat Dünyasına Yeni Armağanı