Çimsa Çimento, Amerika Birleşik Devletleri’nin Houston şehrinde faaliyet gösteren Cimsa Americas Cement Manufacturing and Sales Corp. (Cimsa Americas) bünyesinde gri çimento öğütme tesisi yatırımı yapılmasına karar verildiğini duyurdu.

Şirketten yapılan açıklamada, yapılacak yatırıma ilişkin mühendislik, tedarik ve inşaat sözleşmesinin Cimsa Americas tarafından imzalandığını, yıllık ortalama 600 bin ton öğütme kapasitesine sahip olacak tesisin yaklaşık 82 milyon USD tutarında bir bütçe ile gerçekleştirilmesinin hedeflendiği belirtildi.

Sabancı Holding’in yüzde 60, Çimsa’nın yüzde 40 paya sahip olduğu Cimsa Americas şirketi, ABD’de yapı malzemesi alanında faaliyet gösterirken şirketin ABD’de yıllık 300 bin ton öğütme kapasiteli beyaz çimento imalat faaliyeti bulunuyor.

Yeni inşa edilecek tesisin 2025 yılının son çeyreğinde devreye alınması planlanıyor.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikİbrahim Halil Kırşan: OVP’de Madencilik Sektörüne Yer Verilmesi Umut Verici
Sonraki İçerikAli Emiroğlu: “Madencilik Sektörü İçin 15 Milyar Dolar İhracat ve 100 Ton Altın Üretim Hedefi Bir Hayal Değil”
Volkan Okyay
Yazı İşleri Müdürü - Maden Mühendisi / İş Güvenliği Uzmanı / Madencilik Türkiye Dergisi / Maden Mühendisleri Mesleki Gelişim Derneği Yönetim Kurulu Üyesi