Madencilik, enerji, cam, kimya, medya, nakliye ve turizm sektörlerine odaklanmış olan Ciner Topluluğu, Ciner Resources, Eti Soda ve Kazan Soda isimli mevcut üç tesisiyle 2018 yılının sonuna kadar dünyanın en büyük doğal soda külü üreticisi olacak.

Ciner Resources, Amerika’nın Wyoming eyaletinin Green River şehrinde bulunan en gelişmiş üretim tesisi ile dünyanın en saf trona yatağından soda külü üretirken yılda yaklaşık 2,8 milyon ton soda külü madenciliği yapıyor.

1998 yılında kurulan ve 2009 yılında ticari olarak soda üretimine başlayan Eti Soda, dünyanın ikinci büyük doğal trona kaynağı olan Ankara’nın Beypazarı ilçesinde bulunan tesiste, 1,65 milyon ton doğal soda külü üretimini sürdürüyor.

Topluluğun en yeni üyesi olan Kazan Soda ise 2011 yılında kurulurken Ağustos 2017’de soda külü üretimine başladı. Tesis, Ankara’nın Kazan ilçesinde faaliyetlerini sürdürmektedir. Tesisin yılda yaklaşık 2,75 milyon ton soda külü üretmesi hedefleniyor. Çeşitli kaynaklardan elde edilen bilgilere göre, tesisin Ocak 2018 sonuna kadar tam kapasiteye ulaşması bekleniyor.

Şirket Kazan’da gerçekleştirdiği yatırımla doğrudan ve dolaylı olarak 4 bin kişiye istihdam sağlarken yılda 600 milyon dolarlık ihracat yapmayı planlıyor. Gerçekleştirdiği yatırım için dünyanın en büyük dört bankasından 1 milyar 18 milyon dolar kredi sağlayan şirket Kazan’da toplamda 1,5 milyar dolarlık yatırım gerçekleştirdi.

Şirket Türkiye’deki operasyonlarında çözelti madenciliğini kullanarak trona üretirken Amerika’daki tesiste yerin 850 feet altında üretim gerçekleştiriyor. Ciner Grubu’nun toplam soda üretiminin 2018 yılı sonunda 7 milyon tona ulaşacağı tahmin ediliyor.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikÖksüt Projesinde Mera İzin Süreci Tamamlandı
Sonraki İçerikMTA Genel Müdürlüğü Görevine Cengiz Erdem Atandı