DAYK-CSG International Jeoloji Maden Mühendislik ve Danışmanlık İç Dış Ticaret A.Ş (DAYK-CSG International), Madencilik Endüstrisine (operatörler, madencilik şirketleri, geliştiriciler, mühendislik firmaları, finans kurumları ve yatırımcılar) bağımsız, stratejik ve taktiksel profesyonel danışmanlık, mühendislik ve saha hizmetleri sunan Türkiye merkezli bir şirkettir. Ankara (Merkez Ofis), İstanbul, Brisbane (Avustralya) ve Jakarta’daki (Endonezya) ofislerimiz aracılığıyla uluslararası alanda faaliyet göstermekteyiz.

Deneyimli ekibimiz Avustralya, Türkiye, Endonezya, Malezya, Polonya, Almanya, Afrika ve Rusya dahil olmak üzere dünya çapında bir dizi proje gerçekleştirmiştir.

DAYK-CSG International olarak planlamamızı, madencilik şirketlerinin arama ve geliştirme operasyonlarında karşılaştıkları sorunları anlayarak, çözüm odaklı geliştirmekteyiz. Düşük Maliyet, Optimum Zaman ve Yüksek Kalite anlayışımız ile müşterilerimiz ve ortaklarımızla
birlikte çalışmaktayız.

DAYK-CSG International, müşterilerine arama ve araştırma aşamalarından üretim aşamasına ve sonrasında işletmelerindeki geliştirmeleri desteklemek için bilgi birikimini ve kaynaklarını kullanmaktadır. Müşterilerimiz, şirketimizin ve ortak kuruluşlarının sağladığı teknik uzmanlıktan ve uygulamalı teknik deneyimden yararlanmaktadırlar.

Arama, madencilik, geliştirme ve üretim; temel olarak önemli operasyonel riskler içermektedir. Madencilik işi, başarılı bir arama ve araştırma programına ve yetkin yönetime bağlıdır. Madencilik, kar/gelir, işletme koşullarındaki öngörülemeyen değişiklikler ve teknik riskler gibi birçok faktörden etkilenebilir. Politik kargaşalar, kur değişimi, endüstriyel daralma ve faiz oranları, gelecekteki operasyonlar üzerinde etkisi olabilmektedir. Beklenen potansiyel gelir de bu faktörlerden önemli ölçüde olumsuz yönde etkilenebilmektedir.

Küresel ekonomimizde çok önemli bir rol oynayan ve önemli bir sektör olan madenciliğin; geleceğini iyi anlamak stratejik bir gerekliliktir. Geleceğe baktığımızda, madencilik sektörünün teknolojik gelişmeler, sürdürülebilirlik zorunlulukları ve verimlilik arayışı tarafından yönlendirilen dönüştürücü değişikliklerin eşiğinde olduğu açıktır.

Önümüzdeki yıllarda, otomasyon ve yapay zeka; madencilik operasyonlarında devrim yaratacak, güvenliği ve üretkenliği artıracaktır. Otonom araçlar ve gerçek zamanlı veri analitiği gibi akıllı teknolojilerin konuşlandırılması, çevresel etkiyi en aza indirirken, kaynakları benzeri görülmemiş bir hassasiyetle çıkarmamızı sağlayacaktır.

Sürdürülebilirlik, madenciliğin geleceğinin ön saflarında yer almaktadır. Çevre dostu uygulamaları benimsemeli, yenilenebilir enerji kaynaklarını teşvik etmeli ve sorumlu madencilik tekniklerini uygulamalıyız. Endüstri paydaşları, hükümetler ve topluluklar arasındaki işbirliği, kaynak çıkarma ve çevre koruma arasında bir denge kurmak için gerekli olacaktır.

Ayrıca, madenciliğin geleceği sosyal sorumluluk taahhüdü gerektirir. Madencilik faaliyetlerinin ekonomik kalkınmaya, eğitime ve sağlık hizmetlerine katkıda bulunmasını sağlayarak, yerel toplulukların refahına öncelik vermeliyiz. Etik ve şeffaf uygulamalar, madencilik faaliyetlerinden etkilenen topluluklarla güven oluşturacak ve olumlu ilişkiler geliştirecektir.

Sonuç olarak, madenciliğin geleceği şüphesiz yenilik, sürdürülebilirlik ve sorumluluktur. En son teknolojileri benimseyerek, çevre yönetimine öncelik vererek ve sosyal refahı teşvik ederek, madencilik endüstrisinin gelişmeye devam etmesini ve ortak geleceğimize olumlu katkıda bulunmasını sağlayabiliriz.

Detaylar Madencilik Türkiye Dergisi’nin 116.sayısındadır.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikCEOPS – CEMTEC Çevrimiçi Tane Boyu Analizörü
Sonraki İçerikDEİK Türkiye-Kanada İş Konseyi Başkanlığı’na Mehmet Yılmaz Seçildi