Foto: Conroy Gold and Natural Resources

Conroy Gold and Natural Resources plc (Conroy Gold), İrlanda Cumhuriyeti ve Kuzey İrlanda’da bulunan maden ruhsatları ile Demir Export’un ilgilendiğini açıkladı. Conroy Gold, Clontibret ruhsatı başta olmak üzere Longford-Down kuşağında bulunan diğer ruhsatları için Demir Export ile devam etme kararı aldı. Conroy Gold, görüşmeler sonrasında Demir Export ile bağlayıcı maddeleri bulunan bir ‘niyet mektubu’ imzalandığını açıkladı.

Conroy Gold tarafından yapılan yazılı açıklamada, Demir Export’un nihai anlaşmanın imzalanması sonrasında bir ön ödeme yapacağı, projenin inşaata hazır hale getirilmesi için gerekli yatırımı yapacağı ve karşılığında %57,5 hisseye sahip olacağı bildirildi.

Conroy Gold ile Demir Export arasında imzalanan niyet mektubunun, Clontibret dışında dokuzu İrlanda Cumhuriyeti’nde, ikisi ise Kuzey İrlanda’da bulunan, Longford-Down kuşağı üzerinde yer alan diğer lisansları da kapsadığı kaydedildi. Tarafların öncelikli amacının Clontibret ruhsatının inşaata hazır hale getirilmesi olmakla birlikte, hedeflenen uzun vadeli iş birlikteliğini destekleyecek şekilde, diğer ruhsatların da sırayla inşaata hazır hale getirilmesi için çalışmalar yürütüleceği belirtildi.

Clontibret ruhsatında yapılan kısıtlı çalışmalarla hazırlanan uluslararası standartlardaki (JORC) rapora göre sahada 517 bin ons kaynak bulunmaktadır. Clontibret ve diğer ruhsatlarda (toplam 800 km²) bulunan potansiyel alanların kademeli olarak geliştirilmesi planlanmaktadır.

Conroy Gold geçtiğimiz yıl düzenlenen PDAC kongresinde proje ile ilgili sektörde bir farkındalık oluştuğunu belirten açıklamasında, Longford-Down kuşağında sahip oldukları ruhsatların, 10’dan fazla firmaya proje yaratabilecek potansiyelde olduğunu vurgulamıştı. Conroy Gold, Demir Export’un projeyle ilgilendiğini ve kapsamlı bir maden arama programı ile projenin gelişimini destekleyeceğini belirtti. Conroy Gold ayrıca Demir Export’un birçok açıdan aradıkları özelliklerde bir iş ortağı olduğunu kaydetti.

Conroy Gold Yönetim Kurulu Başkanı Richard Conroy taraflar arasında imzalanan niyet mektubu ile ilgili olarak ise şu yorumlarda bulundu: “Niyet mektubunun kapsamlı yapısı anlaşmanın sonraki aşamalarına geçmemizi sağlayacaktır.  Demir Export, Clontibret ruhsatını inşaata hazır hale getirmeye ve madencilik operasyonlarına başlamamıza yardımcı olmanın ötesinde aynı kuşak üzerinde yer alan ve önemli potansiyeli bulunan diğer ruhsatlarımızı da geliştirmemizi sağlayacak uzmanlığa ve finansal yeterliliğe sahiptir.”

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.